Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.02.2020 16:05 Publikacja: 19.02.2020 15:47
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski
TK zajmował się w środę pytaniem prawnym Izby Dyscyplinarnej SN. Po niespełna 30 minutach sprawa została zamknięta. Wyrok jednak ogłosi dopiero 4 marca.
Przyczyną zadania pytania była kasacja radcy prawnego ukaranego dyscyplinarnie przez korporacyjne sądy. W trakcie postępowania przed SN obrońca obwinionego złożył wniosek o wyłączenie z orzekania sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Powód? Sposób ich wyłonienia przez obecny skład rady. W odpowiedzi na to ID pyta o przepis procedury karnej stosowany także w postępowaniach dyscyplinarnych. Ten mówi o wyłączeniu sędziego, kiedy występuje okoliczność mogąca budzić uzasadnioną wątpliwość, czy jest bezstronny. Chodzi o konstytucyjność tego przepisu w rozumieniu dopuszczania do rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego ze względu na okoliczność możliwej wadliwości jego powołania z powodu uczestnictwa w procedurze KRS w obecnym składzie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas