Podejmowane w ostatnich tygodniach przez zgromadzenia sądów w całej Polsce kolejne uchwały wskazują, że środowisko sędziowskie osiągnęło stan wrzenia. Sędziowie z Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc czy Olsztyna otwarcie podważają wiarygodność działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Przykładowo olsztyńscy sędziowie stwierdzili w uchwale, że sędziowie, którzy zasiadają w organie nazywanym KRS, nie zostali wybrani przez środowisko sędziowskie, więc wyrażane przez nich publicznie poglądy i podejmowane działania nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem tegoż środowiska.
W podobnym tonie wypowiedziało się w ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Sędziów Apelacji Krakowskiej, którzy w podjętej uchwale stwierdzili, że cała sędziowska część Krajowej Rady Sądownictwa powinna się podać do dymisji. Negatywnie opinie o działaniu nowej KRS wyrazili także sędziowie z Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.
Poniżej dalsza część artykułu
Krytyka działań KRS zbiegła się z ostrym recenzowaniem działań polityków. Sędziowie z Krakowa w swojej uchwale wskazali mianowicie, że niezastosowanie się do zamrożenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym może zaprowadzić prezydenta Andrzeja Dudę przed Trybunał Stanu.
W Olsztynie natomiast dostało się Jarosławowi Kaczyńskiemu za słowa o sędziowskiej ojkofobii.
Przez chwilę wydawało się, że niezadowolenie środowiska sędziowskiego z forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian wygaśnie po kilku okresach przesilenia, spowodowanego m.in. wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, odesłaniem prof. Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku czy kontrowersjami wywołanymi postępowaniami wyjaśniającymi wobec sędziów wypowiadających się publicznie.
Tak się nie stało. Coraz więcej sędziów decyduje się na otwartą krytykę działań władzy politycznej wobec Temidy.
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.