fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Wojciech Tumidalski: Licencja na niekaranie - o wniosku premiera do TK ws. odszkodowań za bezprawie legislacyjne

Fotorzepa, Robert Gardziński
Wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego rząd zdaje się potwierdzać, że władza ze wszystkich sił próbuje zapewnić sobie to, by za nic nie odpowiadać.

W poniedziałek po południu dowiedzieliśmy się, że premier Mateusz Morawiecki, kierując pod koniec sierpnia wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podjął starania, by sądy prowadzące sprawy o odszkodowania związane z epidemią koronawirusa nie mogły same badać bezprawności działań państwa wobec obywatela w toku procesu odszkodowawczego, lecz by musiały w osobnym trybie pytać o to ten Trybunał.

Do TK zaskarżony został przepis kodeksu cywilnego, który mówi o odszkodowaniu od państwa „za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej". Odszkodowanie może być zasądzone, jeśli będzie poprzedzone „właściwym postępowaniem". „Właściwym" – czyli w rozumieniu premiera sąd sam nie może stwierdzić np., że rozporządzenie antycovidowe, stany zagrożenia epidemicznego czy epidemii zostały wprowadzone z pominięciem regulacji o stanach nadzwyczajnych. Wszystko uzależnia od TK.

Nie od dziś wiadomo, że obecny Trybunał, kierowany przez Julię Przyłębską, której nielicujące z sędziowskim urzędem kontakty z liderem obozu rządzącego nieraz już były krytykowane, nie jest monolitem i za wcześnie, by spekulować, jaki będzie wyrok. Liczy się jednak wrażenie – a jest ono takie, że władza wszelkimi sposobami chce się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością i najwyraźniej sama widzi, że może ją ponieść.

Rzecz także w tym, że sądy właśnie zaczynają badać „sprawy covidowe" dotyczące zakupu maseczek i całej masy innych ograniczeń swobód obywatelskich oraz gospodarczych. Również „wybory pocztowe" organizowane przez wicepremiera Jacka Sasina i wydatkowane na ten cel wielomilionowe kwoty zapewne doczekają się orzeczeń sądowych. Wniosek do Trybunału może zamrozić te postępowania na nie wiadomo jak długo. I być może to jest skutkiem tej akcji zakładanym przez władze.

Czytaj też:

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA