Reklama
Rozwiń

KE zarzuca Polsce wadliwe wykonanie wyroku TSUE ws. Białowieży

Komisja Europejska oskarża Polskę o nieprawidłowe wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej. Wprawdzie masowa wycinka drzew została wstrzymana, ale nadal w obrocie prawnym funkcjonują regulacje łamiące unijne reguły.

Publikacja: 18.02.2021 15:52

KE zarzuca Polsce wadliwe wykonanie wyroku TSUE ws. Białowieży

Foto: Adobe Stock

dgk

Jak przypomina dziś niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle, Bruksela dała Polsce dwa miesiące na pełne wprowadzenie w życie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie Białowieży z 2018 r. Polska zaprzestała nielegalnych wycinek w chronionych lasach, ale nadal nie wycofała przepisów łamiących reguły co do obszarów Natura 2000 w zakresie gospodarki leśnej, ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiego ptactwa.

Komisji Europejskiej chodzi o aneksy do planów urządzenia lasów z 2016 r., na podstawie dokonywano wyrębu w Puszczy, a także o przepisy skutkujące wyłączeniem terenów wojskowych w nadleśnictwie Hajnówka z części reguł Natura 2000, także w zakresie wycinek. To sprzeczne zarówno z dyrektywami UE, jak i z orzeczeniem TSUE z 2018 r. Już po wydaniu wyroku Komisja doradzała polskim władzom, jak prawidłowo wykonać wyrok TSUE, ale mimo to sytuacja nie uległa zmianie. Jeśli polskie władze tego nie naprawią, Bruksela może za dwa, trzy miesiące zwrócić się do TSUE o karę finansową za lekceważenie jego wyroku – ogłosiła dziś Komisja Europejska.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama