Organizacja ruchu a interes właściciela nieruchomości położonej przy drodze publicznej - komentuje Rafał Dębowski

Sam fakt korzystania z dróg publicznych nie uzasadnia interesu prawnego niezbędnego do prawidłowego wywiedzenia skargi – wynika z wyroku WSA.

Publikacja: 18.12.2019 02:00

Organizacja ruchu a interes właściciela nieruchomości położonej przy drodze publicznej - komentuje Rafał Dębowski

Foto: Adobe Stock

Wyrokiem swoim WSA przesądził w pierwszej kolejności, iż właściciel nieruchomości położonej przy drodze publicznej legitymuje się własnym interesem prawnym w skarżeniu czynności starosty powiatowego polegającej na zatwierdzeniu stałej organizacji ruchu.

Stała organizacja ruchu nie jest bowiem jedynie czynnością organizacyjno-techniczną, lecz w istocie wyznacza zasady i sposób korzystania z dróg publicznych, przez co wpływa na prawa właścicieli nieruchomości mających dostęp do tych dróg. W tej sprawie WSA słusznie uznał, iż doszło do naruszenia interesu prawnego skarżącego, skoro zatwierdzona organizacja ruchu ograniczała właściciela nieruchomości wykorzystywanej na cele użytkowe w możliwości korzystania z jego nieruchomości. Tak bowiem oceniono zmianę organizacji ruchu, polegającą na umieszczeniu znaków drogowych zakazu wjazdu na ulicę stanowiącą jedyny dostęp do nieruchomości skarżącego, która ograniczała w ocenie sądu prawa właścicielskie skarżącego, w tym również możliwość swobodnego prowadzenia przez skarżącego w tym obszarze działalności gospodarczej. Ale jednocześnie WSA wyraźnie podkreślił, że naruszony został interes prawny skarżącego jako właściciela nieruchomości przylegającej do drogi, a nie jego interes jako mieszkańca korzystającego z dróg publicznych. Sam fakt korzystania z dróg publicznych nie uzasadnia bowiem interesu prawnego niezbędnego do prawidłowego wywiedzenia skargi.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP