fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wyrok WSA ws. najmu krótkoterminowego: sąsiadka nie naśle kontroli

Fotorzepa / Rafał Guz
Nie ma wytycznych epidemiologicznych dla wynajmujących na krótko lokale mieszkalne.

Autorka wniosku do powiatowego inspektora sanitarnego wystąpiła o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie nieprzestrzegania procedur sanitarno-epidemiologicznych ustanowionych na czas epidemii Covid-19. Chodziło o osoby korzystające z krótkoterminowego wynajmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym.

Czytaj także:

Wnioskodawczyni twierdziła, że prowadząca taką działalność sąsiadka naraża mieszkańców nie tylko na uciążliwość rotacji turystów, ale również na możliwość zagrożenia epidemicznego wskutek nieprzestrzegania procedur reżimu sanitarno-epidemiologicznego.

Swój interes prawny we wszczęciu postępowania w tej sprawie wywodziła z prawa cywilnego oraz z wartości konstytucyjnych, w tym w szczególności ochrony życia i zdrowia.

Powiatowy, a następnie wojewódzki inspektor sanitarny stwierdzili jednak, że wnioskodawczyni nie może żądać wszczęcia postępowania w tej sprawie, ponieważ nie dotyczy ono jej interesu prawnego lub obowiązku. Nie ma bowiem konkretnej normy sanitarno-epidemiologicznej odnoszącej się do tego rodzaju działalności. Minister rozwoju w konsultacji z głównym inspektorem sanitarnym wydał wprawdzie wytyczne określające procedury reżimu sanitarno-epidemiologicznego, ale dotyczą one hoteli i pensjonatów. Brak natomiast wytycznych oraz opracowanych na tej podstawie procedur dla lokali mieszkalnych wynajmowanych krótkoterminowo. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność są więc jedynie informowani o konieczności wprowadzenia zasad reżimu epidemiologicznego określonego w wytycznych dla hoteli.

Kontrole nie wykazały nieprawidłowości. Właścicielka mieszkania, w którym prowadzi krótkoterminowy wynajem, działa zgodnie z procedurami określonymi w wytycznych dla hoteli i pensjonatów – stwierdził powiatowy inspektor sanitarny. Zalecił więc jedynie, ażeby udostępniła na klatce schodowej wykaz obowiązków korzystających z krótkoterminowego wynajmu: dezynfekcji, noszenia maseczek, dystansu społecznego i zasady postępowania gości w częściach wspólnych budynku. Odmówił też wszczęcia postępowania w sprawie przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych przez osobę wynajmującą lokal.

Wojewódzki inspektor sanitarny utrzymał to postanowienie w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę.

– Skarżąca nie wykazała swojego interesu prawnego, a jedynie interes faktyczny, co nie upoważniało jej do inicjowania postępowania administracyjnego – powiedziała sędzia sprawozdawca Alina Dominiak. – Obowiązkiem powiatowego inspektora sanitarnego było więc wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia takiego postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Gd 1084/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA