Reklama
Rozwiń

Hałas z sąsiedniego lokalu podstawą do wszczęcia postępowania

Właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym, który dotknięty jest skutkami użytkowania innego lokalu zagrażającymi zdrowiu ludzi ma interes prawny w żądaniu wszczęcia postępowania w przedmiocie nałożenia obowiązku usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości na podstawie art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego.

Aktualizacja: 15.01.2017 16:17 Publikacja: 15.01.2017 09:00

Hałas z sąsiedniego lokalu podstawą do wszczęcia postępowania

Foto: 123RF

Interes prawny tego właściciela wynika z art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego w związku z art. 5 ust. 2 tej ustawy. Spółdzielnia mieszkaniowa, wykonująca zarząd częścią wspólną ww. budynku, ma interes prawny do uczestniczenia we wspomnianym postępowaniu, jeżeli instalacje, które powodują skutki zagrażające zdrowiu, znajdują się w części wspólnej budynku. Jednak przyznanie interesu prawnego spółdzielni mieszkaniowej nie wyklucza istnienia interesu prawnego właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 listopada 2016 r. (II OSK 305/15), w którym uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 9 grudnia 2014 r. (II SA/Wr 679/14) oraz postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono