Tomasz Duchniak

NSA: nielegalne użytkowanie budynku, który jest samowolą budowlaną - bez kary

Organ nadzoru budowlanego nie może wymierzyć kary z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania budynku, jeżeli został on wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę.

Czy potrzebne pozwolenie budowlane, gdy obiekt pełni różne funkcje? Wyrok NSA

Pozwolenie na budowę dla obiektu budowlanego wymagane jest także wtedy, gdy obiekt ten pełni różne funkcje, a dla realizacji choćby jednej z tych funkcji przepisy nakładają obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.

Kiedy nie można wydać nakazu rozbiórki ogrodzenia - wyrok WSA

Nie można dokonywać oceny legalności wykonania określonych robót budowlanych poza trybem określonym przepisami prawa.

Projektant odpowiada za zgodność projektu budowlanego z prawem

Organ wydający pozwolenie na budowę nie ma uprawnień do merytorycznego badania projektu budowlanego i oceny jego zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi.

Nie będzie nakazu rozbiórki, nawet gdy inwestor wykonał obowiązek po terminie - wyrok NSA

Upływ terminu do wykonania określonych robót budowlanych w celu zalegalizowania samowoli budowlanej nie powoduje, że obowiązek wykonania tych robót wygasa.

Ekolodzy muszą wykazać interes społeczny - wyrok NSA

Dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym możliwe jest w przypadku, gdy jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji oraz gdy przemawia za tym interes społeczny. Obie przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Błąd w oznaczeniu nieruchomości - czy jest rażącym naruszeniem prawa

W pewnych okolicznościach znajdujący się w decyzji organu błąd w oznaczeniu nieruchomości (błędny numer działki ewidencyjnej), na której znajduje się samowolnie wykonany budynek podlegający rozbiórce, może zostać skorygowany poprzez postanowienie o sprostowaniu decyzji.

Stwierdzenie nieważności decyzji naruszałoby zasadę pewności prawa - wyrok NSA

Niedopuszczalne jest stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę po upływie ponad 16 lat od daty jej wydania, w szczególności w sytuacji, gdy skarżący nie kwestionował tej decyzji przez ponad 11 lat.

Kto może być stroną postępowania w sprawie pozwolenia na budowę

Aby być uznanym za stronę postępowania w sprawie pozwolenia na budowę nie wystarczy subiektywne przekonanie o tym właściciela nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością, na której ma być realizowana inwestycja.

NSA: organy nadzoru powinny zbadać przeznaczenie budynku gospodarczego

Nie jest wykluczone, że budynek gospodarczy może być związany z gospodarką leśną, jednak te kwestie organy nadzoru powinny zbadać.