fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wiceprezes UOKiK: możliwe, że umowy „frankowe” będą na szerszą skalę uznawane za nieważne

123RF
Sędziowie w sprawach „frankowych" nierzadko obawiają się zastosować bezpośrednio prawo europejskie czy odwołać do orzeczeń TSUE. Efektem bywają wyroki, w których prawo konsumenckie zostaje okaleczone. Najwyższy czas, by sądy przestały wyważać otwarte drzwi – mówi Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK, w rozmowie z Onetem.

Jak podaje onet.pl - ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że kluczowe zapisy znacznej liczby umów kredytów „frankowych" są nieuczciwe.

Wiceprezes UOKiK przyznaje, że Urząd zidentyfikował nieuczciwe klauzule przeliczeniowe w umowach wszystkich banków, których umowy badano. Dokument UOKiK to kolejne w ostatnich miesiącach – po m.in. raporcie Najwyższej Izby Kontroli czy uchwale Sądu Najwyższego – prokonsumenckie stanowisko instytucji publicznych w kwestii kredytów „frankowych".

Jak twierdzi Dorota Karczewska, przepisy i narzędzia prawne chroniące konsumentów także w sprawach „frankowych" są od dawna obecne w porządku prawnym, a mimo to w sądach ciągle można zauważyć „deficyt lub luki" w znajomości tego prawa.

Rozmówczyni Onetu uważa, że choć banki nie są skłonne do rozmów na temat uzdrowienia umów kredytów „frankowych", to może je do tego skłonić scenariusz, w którym umowy byłyby na szerszą skalę unieważniane przez sądy.

Czytaj wywiad na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA