Procedowany obecnie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty zakłada, że nauczyciele szkół branżowych będą systematycznie podnosić swoje kwalifikacje. W dołączonym do niego projekcie rozporządzenia znalazł się zapis, że szkolenia mogą się odbywać w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych – w ferie i wakacje.

Czytaj także: Matura dla absolwentów szkół branżowych taka sama jak dla licealistów

– Odebraliśmy to jako kolejną dolegliwość ze strony ministerstwa – mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Chcemy się szkolić, systematycznie podnosimy swoje kwalifikacje, ale wyznaczanie szkoleń w sezonie urlopowym traktujemy jako złośliwość wobec nas.

Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy jednak, że nauczyciele niepotrzebnie się tak wzburzyli. Ta propozycja „pojawiła się w dołączonym do projektu ustawy wstępnym projekcie rozporządzenia, które z formalnego punktu widzenia miało charakter wyłącznie poglądowy i nie może być rozpatrywane jako ostateczny projekt do uzgodnień" – wyjaśnia ministerstwo. „Dlatego projektowanych rozwiązań nie można postrzegać jako kolejnej dolegliwości wobec nauczycieli. Wręcz przeciwnie – to element wsparcia doskonalenia i rozwoju zawodowego".

Zgodnie z projektem ustawy szkolenia branżowe będą obligatoryjne, prowadzone w obowiązkowym wymiarze 40 godzin cyklicznie w okresach trzyletnich, w przedsiębiorstwach związanych z nauczanym zawodem lub w gospodarstwach rolnych.