fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Mistrz jej portretu i niezwykły duet

Włodzimierz Nahorny, nagroda za osiągnięcia życia
PAP
Włodzimierz Nahorny oraz Emilia Sitarz wespół z Bartłomiejem Wąsikiem zdobyli najważniejsze wyróżnienie – Koryfeusza Muzyki Polskiej

Kilka dni temu obchodził 79. urodziny, nieprzemijającą popularność przyniosła mu przepiękna piosenka „Jej portret", ale przecież powstała ona niemal przypadkiem i miała skromny udział w decyzji kolegium elektorów Koryfeusza Muzyki Polskiej, by Włodzimierza Nahornego uhonorować w tym roku nagrodą za osiągnięcia życia.

Multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, jest jednym z gigantów jazzu, z którym przygodę rozpoczynał w latach 50. XX wieku. Miał i ma własne trio, na dłużej związał się też z zespołem Andrzeja Trzaskowskiego. Głośne były jego wyprawy w stronę rocka (nagrania z grupą Breakout), komponuje muzykę teatralną i filmową.

Ćwierć wieku temu w polskiej muzyce klasycznej znalazł źródło dla jazzu. Efektem tego było kilka świetnych płyt, a także praca doktorska o twórczości Chopina jako inspiracji dla jazzowej improwizacji.

Z kolei 20 lat temu Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik stworzyli wyjątkowe Lutosławski Piano Duo. – Mamy wrażenie, że minęło dopiero jakieś sześć lat. Dla nas czas płynie inaczej: od koncertu do koncertu – powiedzieli z okazji swego jubileuszu, dodając, że koncert podsumowujący ich działalność stanowiłby swoisty rekord Guinnessa. Ich repertuar liczy ponad 100 utworów.

Nagrodzony w kategorii osobowość roku Lutosławski Piano Duo zdobył uznanie nie tylko w Polsce, jako jeden z najlepszych duetów naszych czasów. Zdumiewa rozległością zainteresowań, gra utwory z różnych epok, choć bliższe są mu te współczesne. Stanowi też połowę zespołu Kwadrofonik, z którym organizuje odrębny festiwal. Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik prowadzą też działalność solistyczną.

Kolegium elektorów powołane przez Instytut Muzyki i Tańca przyznaje też nagrodę w kategorii: wydarzenie roku. Tym razem wybór wydawał się niemal oczywisty. Prawykonanie opery „Drach" ubiegłej jesieni na festiwalu Auksodrone w Tychach natychmiast zostało uznane za takowe.

Kompozytorem opery jest Aleksander Nowak, który namówił szkolnego kolegę Szczepana Twardocha, by wykroił libretto ze swej wielowątkowej sagi śląskiej „Drach". Powstał utwór o wyjątkowej formie, rozgrywający się na pograniczu realności i fantastyki, dla którego powieść Twardocha była jedynie początkowym impulsem.

Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznawane są od dziesięciu lat. Od 2016 roku dodano jeszcze kategorię: odkrycie roku, w której spośród nominowanych zwycięzcę wyłania głosowanie internetowe. Statuetkę Adama Myjaka otrzymała młoda śpiewaczka Aleksandra Olczyk, której pandemia uniemożliwiła planowany na ten sezon debiut w Metropolitan w Nowym Jorku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA