fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dawny żołnierz z dwoma świadczeniami emerytalnymi - po wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2019 r.

Fotolia.com
Po wyroku Sądu Najwyższego sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko w sprawie wypłaty emerytur cywilnych obok emerytur wojskowych. O możliwości takiej decydować powinna nie data przystąpienia do służby, a brak możliwości doliczenie stażu cywilnego – wynika z wyroku SN.

Do początku 2019 roku osoby, które pobierały emeryturę wojskową z Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE), a które przystąpiły do służby przed 2 stycznia 1999 r., nie miały możliwości pobierania również emerytury powszechnej. Nierzadko osoby takie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracowały w „cywilu" i odprowadzały składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez ZUS. Skumulowane przez nie składki emerytalne w systemie powszechnym wynoszą niebagatelne kwoty kilkuset tysięcy złotych, których nie mogli jednak skonsumować. Wykładnię przepisów zmienił jednak wyrok Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu również sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko.

Maksymalna emerytura wojskowa

Maksymalna emerytura wojskowa to 75 proc. podstawy wymiaru (a więc zasadniczo uposażenia w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej). Oznacza to, że wojskowy nie ma możliwości uzyskiwania świadczenia emerytalnego powyżej tego progu. Jeżeli emerytura otr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA