fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

Maduro wywozi złoto Wenezueli

Goldenmark
Kolejne osiem ton złota ze skarbca pogrążonej w kryzysie południowoamerykańskiej republiki trafi do zagranicznego kupca. W takim tempie reżimowi Maduro starczy złota do końca roku.

O przygotowaniach do wywozu z Wenezueli za granicę partii 8 ton złota dowiedziała się w kręgach rządowych agencja Reuters. Według źródła agencji, rezerwy złota banku centralnego Wenezueli od początku 2019 r. zmniejszyły się już o 30 ton. 

Jeżeli takie tempo wywozu narodowego skarbu zostanie zachowanie, to na koniec roku w skarbcu Wenezueli nie zostanie już ani jedna sztabka.

Nie wiadomo, kto tym razem kupił przygotowane do transportu 8 ton. W grę mogą wchodzić Rosja lub Turcja. W minionym roku Wenezuela eksportowała do Turcji złota na kwotę blisko 900 mln dol. Oficjalnie po to, by to złoto przerobić i zwrócić do Caracas, choć żadnych danych potwierdzających reeksport nie ma.

W lutym 2019 USA skierowało do Turcji ostrzeżenie w związku z kontynuowaniem przez to państwo handlu złotem z nieuznawanym przez większość świata reżimem Wenezueli. Zdaniem Johna Boltona prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa, Maduro potrzebuje pieniędzy na opłacenie rosyjskiej interwencji w Wenezueli.

Elwira Nabiullina, prezes Banku Rosji nazwała „nieodpowiadające rzeczywistości” informacje medialne, że rosyjski bank centralny posiada zapasy (ok. 29 ton) wenezuelskiego złota.

W minionym roku złoto w Wenezueli kupili też szejkowie z ZEA. W tym roku ogłosili, że rezygnują z zakupów w tym kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA