Media i internet

Spotify pozwany za nielegalne udostępnianie muzyki

Bloomberg
Platforma Spotify została pozwana przez amerykańskiego wydawce muzycznego Wixen Music Publishing.

Amerykańska firma zarzuca Spotify, że bez zezwolenia oraz bez stosownych opłat licencyjnych wykorzystywała utwory będące jej własnością i domaga się 1,6 mld dolarów.

Cannot send log message because exception Http_Exception_CurlError was thrown with message "cURL: Error: '7:couldn't connect to host' when sending request to:http://195.8.128.54/saxo-log".

Wixen Music Publishing ma prawa do utworów m.in. Neila Younga, The Doors, The Beach Boys, Missy Elliott, Janis Joplin i Carlosa Santany.

W sumie chodzi o bezprawne wykorzystywanie kilkudziesięciu tysięcy nagrań. Prawnicy Wixen Music twierdzą, że ponad 21 proc. utworów dostępnych na Spotify jest udostępnianych niezgodnie z prawem autorskim - informuje Reuters.

Spotify nie komentuje sprawy. Konflikt z wydawcą trwa już od wielu miesięcy. Wixen Music uważa, że szwedzka platforma nie stara się odpowiednio identyfikować właścicieli praw autorskich muzyki, którą licencjonuje. Wytwórnia podkreśla, że Spotify korzysta z usług firmy Harry Fox, zajmującej się pozyskiwaniem licencji, która nie ma wystarczających uprawnień do pozyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń na dalsze rozpowszechnianie utworów.

W 2017 roku Spotify zapłacił ju 43 mln dolarów w ramach pozwu zbiorowego, dotyczącego tantiem za udostępnianie niektórych utworów użytkownikom.

Założony w 2006 roku Spotify jest najpopularniejszym portalem streamingowym, umożliwiającym słuchanie muzyki. W zeszłym roku szwedzki serwis miał 140 mln użytkowników- w tym 60 mln płacących subskrybentów. Na 2018 rok Spotify zaplanował debiut na giełdzie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL