fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Dalsze ograniczenia w międzynarodowym pasażerskim ruchu lotniczym

shutterstock
Dzisiaj ogłoszone zostało nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Rozporządzenie wchodzi w życie 12 sierpnia 2020 r, traci moc z dniem 25 sierpnia 2020 r. Z dniem wejścia w życie rozporządzenia traci moc Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Zakaz wykonywania międzynarodowych lotów pasażerskich odnosi się do 44 państw i terytoriów.

Zakazem objęte są loty z: Bośni i Hercegowiny, Chin, Czarnogóry, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Rosji, Brazylii, Andory, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Eswatini, Meksyku, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Argentyny, Armenii, Chile, Dominikany, Ekwadoru, Gabonu, Gwatemali, Hondurasu, Iraku, Kazachstanu, Kirgistanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Macedonii Północnej, Malediwów, Mołdawii, Panamy, Peru, Republiki Południowej Afryki, Salwadoru, Serbii, Singapuru, Surinamu, Zielonego Przylądka, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Omanu, Luksemburga, Boliwii, Wspólnoty Bahamów.

Zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów;

których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;

realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu czytamy, iż wykaz państw i terytoriów objętych zakazem został sporządzony w oparciu o analizę stanu epidemiologicznego w danym kraju oraz w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na dzień 3 sierpnia 2020 r. i uwzględnia między innymi 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 50 oraz w oparciu o Zalecenia Rady (UE) 2020/1144 z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE oraz ewentualnego zniesienia takiego ograniczenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA