fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze rezydenci będą renegocjować stawki

123RF
Wyższe stawki dla specjalistów i brak ułatwień w nostryfikacji dla lekarzy spoza Unii Europejskiej – dwa lata od porozumienia PR OZZL znów będzie pertraktować z ministrem zdrowia.

Porozumienie podpisane w lutym 2018 r. przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i negocjatorów Porozumienia Rezydentów OZZL zakłada, że w 2020 r. strony będą renegocjować warunki.

Przypomnijmy: porozumienie zakończyło kilkumiesięczny protest polegający na wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out pozwalającej na pracę ponad 48 godz. w tygodniu. Minister zobowiązał się do szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (6 proc. PKB ma być osiągnięte już w 2024 r.), podwyżek dla rezydentów i specjalistów oraz kompleksowych zmian w systemie kształcenia lekarzy.

Czytaj też:

– Minister nie wywiązał się z obietnic, w związku z czym lekarze ponownie wezwali do redukcji czasu pracy poprzez akcję „Zdrowa praca" rozpoczętą przez dr. Jana Czarneckiego – mówi dr Krzysztof Hałabuz, współzałożyciel PR OZZL. Dodaje, że rezydenci, razem z OZZL i Naczelną Izbą Lekarską, ustalają strategię renegocjacji.

Doktor Damian Patecki, drugi z współzałożycieli PR OZZL, zdradza, że przedmiotem negocjacji będą wynagrodzenia lekarzy specjalistów zatrudnionych na etatach w szpitalach publicznych, którzy podpisali tzw. lojalkę. Jeśli specjalista zadeklaruje dyżury tylko w szpitalu macierzystym, może liczyć na etat w wysokości 6,75 tys. zł brutto, a w związku z tym także na wyższe stawki za dyżur. Jak wynika z informacji PR OZZL, taką lojalkę podpisało ok. 15 tys. specjalistów.

– Ta kwota nie jest jednak adekwatna do umiejętności doświadczonych specjalistów. Wynagrodzenie wybitnego specjalisty, jedynego w swojej dziedzinie, powinno być wyższe – podkreśla Damian Patecki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA