Stawka kapitacyjna będzie rosła w trzech krokach – wstecznie, od listopada tego roku, wzrośnie o 60 gr., w czerwcu o 20 gr., a w październiku o kolejne 20 gr. Pod koniec przyszłego roku za każdego zapisanego do nich pacjenta medycy pierwszego kontaktu dostaną o złotówkę więcej, czyli o 12 zł w skali roku. Zarządzenie prezesa NFZ nr 122/2018 przewiduje też wyższe finansowanie świadczeń dla osób między 40. a 65. rokiem życia. Współczynnik dla nich wyniesie 1,32.

To efekt czwartkowego porozumienia Ministerstwa Zdrowia z lekarzami z Federacji Porozumienie Zielonogórskie, które oddaliło jednocześnie widmo protestu w sprawie wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich. Jak podał Narodowym Funduszem Zdrowia, na mocy porozumienia lekarze POZ podpiszą aneksy do umów z Funduszem, które będą obowiązywać do końca 2019 r.

Dzień wcześniej, w środę, Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL), w skład którego wchodzą: Naczelna Izba Lekarska (NIL), Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Federacja Porozumienie Zielonogórskie oraz Polska Federacja Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia, ostrzegało, że 1 grudnia tego roku to zbyt wcześnie, by całkowicie zinformatyzować zwolnienia. I ostrzegali, że część lekarzy nadal wystawiać będzie zwolnienia w formie papierowej, tym razem na udostępnionym przez POL druku. Zdaniem działaczy, umowa z NFZ nie wymaga od nich stosowania druku zgodnego ze wzorem ZUS.

Widmo protestu zostało jednak zażegnane, bo resort zdrowia i ZUS zgodziły się przymknąć oko na zwolnienia w formie papierowej, a także zaoferowało wsparcie dla tych lekarzy, którzy mają kłopot z wypisywaniem zwolnień w formie elektronicznej. Teraz, gdy zabraknie połączenia z internetem albo lekarz nie będzie miał dostępu do systemu informatycznego, wpisze tymczasowe zwolnienie papierowe, które w ciągu trzech dni zostanie wprowadzone do systemu informatycznego. Jak podał NFZ, strony postanowiły także zgodnie współpracować, szczególnie na poziomie regionalnym, przy wsparciu medyków w skutecznym wdrażaniu e-zdrowia, w tym e-ZLA, e-recepty i e-skierowania.