fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Rok łaski z polskim akcentem

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia papież Franciszek ogłosił w marcu. Rozpocznie się on we wtorekm, 8 grudnia, a zakończy 30 listopada 2016 r.
AFP, Vincenzo Pinto
W Kościele katolickim zaczyna się Rok Miłosierdzia. Z tej okazji papież poprosił o przysłanie mu ikony z Polski.

Słynąca łaskami greckokatolicka ikona „Brama Miłosierdzia" (Myłoserdia Dweri) z cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu na Podkarpaciu dojechała do Rzymu w poniedziałek wieczorem. O jej przywiezienie do Watykanu poprosił osobiście papież Franciszek, który w jej obecności chce otworzyć Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia.

Ikona już w Rzymie

– To było dla nas wielkie zaskoczenie, gdy w piątek zadzwonił z Ukrainy abp Światosław Szewczuk i przekazał nam życzenie papieża – tłumaczy „Rzeczpospolitej" ks. Bogdan Stepan, kanclerz greckokatolickiej kurii metropolitalnej w Przemyślu. – Błyskawicznie przystąpiliśmy do działania, ale było już po południu i wydawało się, że nie uda się załatwić specjalnych pozwoleń – opowiada. Ostatecznie pozwolenia na wywóz do Rzymu datowanej na początek XVII wieku ikony udało się załatwić m.in. dzięki zaangażowaniu Podkarpackiego Urzędu Konserwatorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ubezpieczona ikona w specjalnej zapieczętowanej skrzyni wyjechała do Rzymu w niedzielę kilka minut po piątej rano – mówi nam ks. Stepan. – Zostanie tam przez kilka dni, a potem wróci do Jarosławia.

W jaki sposób papież dowiedział się o tym, że w Polsce jest słynąca łaskami ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia"? Ksiądz Stepan podejrzewa, że stało się to za pośrednictwem kapucyna ojca Raniero Cantalamessa, kaznodziei Domu Papieskiego. Duchowny ten kilka tygodni temu głosił na Ukrainie rekolekcje dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich na Ukrainie.

– Tuż przed tymi rekolekcjami poproszono mnie o wykonanie dobrych fotografii wizerunku z Jarosławia – opowiada kapłan. – Na ich podstawie powstaje kopia ikony, która będzie symbolem Roku Miłosierdzia na Ukrainie. Podejrzewam, że ojciec Cantalamessa dostał jedno ze zdjęć, a po powrocie do Watykanu opowiedział o naszej ikonie papieżowi – dodaje.

Specjalne odpusty

Cudowna ikona „Brama Miłosierdzia" początkowo wisiała w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. I od początku uznawana była za cudowną. W 1779 r. papież Pius VI specjalną bullą potwierdził cudowność ikony, a wiernym nawiedzającym cerkiew w Jarosławiu dał specjalne odpusty. W 1996 r. papież Jan Paweł II na prośbę abp. Jana Martyniaka zezwolił na koronację ikony koronami papieskimi.

Uroczystość rozpoczęcia Roku Miłosierdzia odbędzie się w Rzymie we wtorek. Podczas specjalnej liturgii papież otworzy tzw. Święte Drzwi. Każdy wierny, który przez nie przejdzie, może (po spełnieniu odpowiednich warunków) otrzymać odpust zupełny.

Watykańskie służby szacują, że we wtorkowej uroczystości weźmie udział ok. 100 tys. osób. Swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella, były król Belgów Albert II z żoną Paolą, delegacja niemieckiego Bundestagu oraz parlamentu Czech. Obecny będzie także papież senior Benedykt XVI.

Drzwi święte

Rok Miłosierdzia będzie obchodzony również w Kościołach lokalnych. Za pozwoleniem papieża każdy biskup wyznaczył w swojej diecezji kościoły stacyjne. Zostaną w nich zbudowane specjalne „bramy miłosierdzia", a przejście przez nie wiąże się z otrzymaniem takich samych odpustów jak przejście przez Święte Drzwi w Rzymie. W archidiecezji warszawskiej takich kościołów jest 12, w krakowskiej dziesięć, w przemyskiej 27. Z kolei w diecezji warszawsko-praskiej biskup wyznaczył aż 37 kościołów jubileuszowych, a w archidiecezji poznańskiej będzie ich ponad 50.

W każdej diecezji będą też wyznaczeni specjalni kapłani, tzw. misjonarze miłosierdzia, którzy będą mieli władzę rozgrzeszania także z grzechów, z których normalnie może rozgrzeszać jedynie papież.

Główne uroczystości rozpoczęcia Roku Miłosierdzia w polskich diecezjach rozpoczną się w niedzielę 13 grudnia. Rok zakończy się 20 listopada 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA