fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Nowe zasady w archidiecezji katowickiej. Zakaz łaskotania

AdobeStock
Archidiecezja katowicka, po skandalach pedofilskich, od 1 września wprowadza nowe zasady postępowania z dziećmi.

Jak informuje Wirtualna Polska, zgodnie z nowymi zasadami, każdy ksiądz będzie musiał w ciągu trzech miesięcy przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Duchowni będą również mieli zakaz sadzania dzieci na kolanach, łaskotania, czy uścisków. - Staramy się, aby dzieci były bardziej bezpieczne i chronione przed przestępstwami i nadużyciami - powiedział Wirtualnej Polsce delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji katowickiej, ks. Łukasz Płaszewski. Nowe wytyczne wejdą w życie na terenie archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej na początku roku szkolnego. Duchowni i opiekunowie dzieci otrzymają broszury przygotowane przez władze kościelne - „Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym”. „Jesteśmy stróżami naszych sióstr i braci. A nie zawsze, przyznajemy się szczerze, najmniejsi spośród nich byli pośród nas, w Kościele, bezpieczni. Krzywda wykorzystania seksualnego – od zbrodni pedofilii po manipulacyjne nadużycia wobec dorosłych – w czasie naszego stróżowania dotknęła dzieci, młodzież, niepełnosprawnych i bezradnych" – można przeczytać we wstępie. "Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach. To się nie może więcej wydarzyć" - podkreślono. 

Czytaj także: Polacy za jawną walką z pedofilią w Kościele

Z dokumentu wynika także, że każdy duchowny oraz nauczyciele religii i katecheci z archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej będą musieli złożyć deklarację, że zapoznali się z nowymi zasadami. Każda osoba będzie także sprawdzana w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Sprawdzone zostaną wszystkie osoby, które mają kontakt z dziećmi oraz są zatrudnione lub pełnią posługę w instytucjach kościelnych.

Jeżeli duchowny lub pracownik odmówi okazania zaświadczenia o niekaralności, otrzyma zakaz pracy z dziećmi. Sprawa w takim przypadku zostanie skierowana do przełożonych.

Wśród nowych zasad jest między innymi zakaz mocnych uścisków, klepania w uda czy kolana, sadzania na kolanach, całowania i łaskotania. Dopuszczalne są natomiast uścisk dłoni, delikatne objęcie powitalne, trzymanie za rękę podczas spaceru oraz poklepanie po plecach.

Od 1 września duchowni i pracownicy pracujący z dziećmi mają zakaz zapraszania podopiecznych do swoich miejsc zamieszkania i przewożenia ich prywatnymi samochodami. Dozwolone jest to jedynie w przypadkach, gdy towarzyszyła im będzie inna osoba dorosła. 

Nowe przepisy mówią także, że duchowni będą mogli kontaktować się z dziećmi telefonicznie lub za pośrednictwem poczty internetowej lub komunikatorów internetowych jedynie w sprawach dotyczących duszpasterstwa. Kopia korespondencji będziw musiała być przechowywana w archiwum.

Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA