fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Likwidacja BTE, ale za to niższe opłaty sądowe dla banków

123RF
Sejm niemal jednomyślnie przyspieszył zniesienie bankowego tytułu egzekucyjnego. Jednocześnie dał bankom nowe ułatwienia.

Nowe ułatwienia dla banków to niższe opłaty sądowe w sprawach wytaczanych klientom.

Bankowe przywileje

Chodzi o to, że Sejm w noweli znoszącej BTE już po upływie dwóch tygodni od wejścia w życie ustawy przyjął poprawkę ograniczającą opłaty sądowe w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych. Nie może być ona wyższa niż 1000 zł. Zwykłe osoby czy firmy muszą uiszczać wpis w wysokości 5 proc. wartości sporu, chyba że opłata sięgnie 100 tys. zł. Wtedy nie trzeba płacić więcej. Banki z limitem 1000 zł są więc w dużo lepszym położeniu.

– Wiele osób nie jest w stanie wnieść pozwu albo apelacji bądź ogranicza żądanie, bo ich nie stać na wpis. Bankom pieniędzy nie brakuje, więc są ostatnią branżą, która powinna mieć takie udogodnienia. Jestem tym zbulwersowany – mówi „Rz" mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi.

Podobnego zdania jest adwokat Andrzej Michałowski: – Należy popierać obniżki opłat sądowych, ale powinny dotyczyć wszystkich jednakowo.

O losie samego BTE przesądził Trybunał Konstytucyjny 14 kwietnia 2015 r., uznając to narzędzie w rękach banków za niekonstytucyjne. Trybunał odroczył jednak wejście w życie wyroku do 1 sierpnia 2016 r., aby dać ustawodawcy i bankom czas na łagodne przejście do nowych regulacji.

Sejm rozpatrywał trzy projekty dotyczące tego narzędzia w rękach banków. Projekt PiS, złożony jeszcze przed wyrokiem TK, oraz SLD, które przewidywały skrócenie tego przejściowego okresu do dwóch tygodni od ogłoszenia noweli.Projekt PO zakładał, że zmiana miałaby wejść w życie 1 sierpnia 2016 r., a więc tak jak wyrok TK.

Pozbawienie banków możliwości wystawiania tytułów egzekucyjnych, a korzystały z nich masowo, wręcz setki tysięcy razy rocznie, zmusi je do korzystania z innych narzędzi, ale już nie tak wygodnych, i wytaczania spraw sądowych, jak wszystkich innych, gdy chcą zmusić dłużnika do uregulowania długu.

Co zrobi Senat

Bankowy tytuł egzekucyjny od lat budził krytykę, ale dopiero przy trzecim podejściu Trybunał zakwestionował jego konstytucyjność, wskazując, że prawo banków do jego wystawiania narusza zasadę równego traktowania. Bank i jego klient jako strony kontraktu powinny mieć równe możliwości obrony swych praw i interesów wynikających z zawartej umowy.

Pytanie, co teraz z ustawą zrobi Senat, któremu zostało jedno posiedzenie, a następnie Sejm, który też ma jedno, i czy proces legislacyjny zostanie zakończony w tej kadencji parlamentu.

Poseł Adam Abramowicz (PiS) apelował w Sejmie do większości rządowej, by sprawnie zakończyła prace nad ustawą w tej kadencji, gdyż jej opóźnienie to tysiące nowych BTE, z których banki ponoć intensywnie teraz korzystają.

Z kolei poseł Wincenty Elsner z SLD apelował, aby „Senat pokazał, że jest powyżej lobby bankowego".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA