fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

IKEA wycofuje ten produkt. GIS: jest niebezpieczny dla zdrowia

IKEA
IKEA
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę IKEA Retail Sp. z o.o. wycofaniu dwóch partii produktu spożywczego ze względu na wykrycie niebezpiecznej substancji.

Chodzi o chrupkie pieczywo, które w swoim składzie ma sezam. To w tym składniku stwierdzono tlenek etylenu, substancję szkodliwą dla zdrowia. Stosowanie wskazanego związku chemicznego i wprowadzanie go na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

- Produkt zawiera niewielką ilość nasion sezamu, które mogą posiadać pozostałości pestycydów zawierających tlenki etylenu. Przy długotrwałym spożywaniu może wystąpić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dlatego zaleca się nie spożywać produktu - czytamy w informacji na stronie szwedzkiego sklepu.

Wycofywany ze sklepów IKEA produkt to MULTIGRAN CRISPBREAD (wcześniej o nazwie FLERKORN) pakowany po 250g. Chodzi o pieczywo o numerze: 3067203, którego partie oznaczone są następującymi datami minimalnej trwałości: 13.02.2021, 30.03.2021.

Z doniesień przekazanych GIS wynika, że sieć marketów zabezpieczyła część wyżej wymienionych produktów w magazynie, a pozostałą część wycofuje od klientów.

IKEA zapewnia o stałych testach swoich produktów żywnościowych. Spółka podkreśla, że konsumenci nie zwracali się z problemem wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wskazanego w komunikacie pieczywa.

Po otrzymaniu informacji, że nasiona sezamu w chlebie mogą zawierać nieznaczne ilości tlenków etylenu IKEA zdecydowała się profilaktycznie wstrzymać sprzedaż produktu.

- Klienci posiadający pieczywo MULTIGRAIN 250 g z powyższymi datami do spożycia proszeni są o jego nie spożywanie - alarmuje sklep. W celu uzyskania informacji IKEA zachęca do kontaktu na chacie lub pod bezpłatnym numerem telefonu: 22 275 00 00 00.

GIS podkreśla, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutora.

Przypomnijmy, że Inspektorat wielokrotnie wydawał ostrzeżenia publiczne ws. wystąpienia tlenku etylenu w sezamie. Ostatnio podobną GIS informował o wycofania niektórych partii produktów marki Finn Crisp, której producentem jest fińska firma Lantmännen Cerealia Oy z Helsinek.

Źródło: GIS, IKEA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA