fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Ustawa lichwiarska - wznowiono prace nad projektem nowelizacji kodeksu karnego

123RF
Po ponad 20 miesiącach zastoju nagle wznowiono opiniowanie w sprawie projektu nowelizacji kodeksu karnego. Chodzi o nowelizację, która ma walczyć z ustawą lichwiarską.

W grudniu 2016 r Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do Rządowego Centrum Legislacji projekt noweli kodeksu karnego. Za samo żądanie nadmiernych korzyści przez pożyczkodawcę jako świadczenia wzajemnego grozić ma do pięciu lat więzienia. Pojawia się w niej też definicja „całkowitych kosztów udzielenia świadczenia" i maksymalnej wysokości odsetek.

Czytaj także: Stare długi bez wysokich odsetek 

Pierwsze opinie do projektu zaczęły wpływać w styczniu 2017 r. Ostatnia  - Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce  nosi datę 22 lutego 2017 r. Następnie na 21 miesięcy prace zamarły. Teraz z datą 9 listopada pojawiło się kilka raportów na temat rynku kredytowego i opinii na temat propozycji MS. Przykład? Provident Polska S. A dość krytycznie ocenia propozycje resortu.

– Obniżenie limitu do poziomu ze scenariusza proponowanego przez MS uniemożliwi rentowną działalność wielu funkcjonującym na rynku podmiotom oraz doprowadzi do wykluczenia kolejnych osób z rynku pożyczkowego – napisano w opinii.

 

Czy ruch w opiniowaniu właśnie teraz jest przypadkowy czy też MS szykuje się do wprowadzenia ustawy w życie?

 

- Żadnych konkretnych terminów związanych z wprowadzeniem tych przepisów nie ma – zapewnił Rz Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Twierdzi też, że trwa opiniowanie stąd też pojawiają się kolejne raporty.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA