fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Dwa dzienniki wstrzymały publikację apelu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Przekazanie apelu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata premierowi Morawieckiemu
premier.gov.pl
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Suedeutsche Zeitung" wstrzymały publikację apelu polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do rządów oraz parlamentów Izraela i Polski.

Apel polskich Sprawiedliwych, którzy zwrócili się do rządów Izraela i Polski o powrót na drogę dialogu i pojednania, opublikowały "The Guardian", "Le Figaro", "Le Monde", "The Washington Post", "The New York Times" oraz "The Wall Street Journal".

W Izraelu apel ukazał się w "The Jerusalem Post", "Haaretz" oraz "Calcalist", a w Polsce - w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Dzienniku Gazecie Prawnej " oraz w "Naszym Dzienniku".

Apel ukazał się jako płatne ogłoszenie.

 

Pod listem podpisały się władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, która powstała w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych przez państwo Izrael medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie. My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia - o dialog i serdeczność" - napisali w apelu Sprawiedliwi.

Apelu, podpisanego przez 50 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, nie opublikowały dwie niemieckie gazety: „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Suedeutsche Zeitung”.

Obydwa dzienniki podały zbliżone powody swojej decyzji: według nich podobny list może być opublikowany tylko wtedy, gdy znajduje się pod nim nazwisko osoby odpowiedzialnej za jego treść. Miałaby odpowiadać w przypadku, gdyby zawartość apelu okazała się nieprawdziwa.

Jak zauważa Salon24.pl, apel podpisany był przez 50 osób, ludzi znajdujących się na liście Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a ich podpisów nie sposób kwestionować.

Źródło: Salon24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA