Komornicy apelują o e-egzekucję

Jedyną drogą odblokowania zapaści w ściągalności długów jest pełna elektronizacja postępowań egzekucyjnych – mówi „Rzeczpospolitej” Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Aktualizacja: 19.08.2020 06:18 Publikacja: 18.08.2020 18:08

Licytacja komornicza

Licytacja komornicza

Foto: AdobeStock

Odmrażanie egzekucji nie odmroziło jej wydajności, wyniki są dramatycznie gorsze niż przed rokiem, w niektórych segmentach o połowę niższe. Co zamierzacie jako korporacja i pan jako jej prezes w tej sytuacji robić?

Podstawową kwestią jest powrót do uprzednio obowiązujących przepisów i wtedy będzie można mówić w ogóle o realnej zmianie sytuacji. Niemniej szukamy rozwiązań nie tylko na czas pandemii, ale również na to, co będzie w przyszłości. Krajowa Rada Komornicza zaproponowała wdrożenie możliwości przeprowadzania licytacji nieruchomości w formie elektronicznej, która z powodzeniem funkcjonuje przy egzekucji z ruchomości oraz uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Są to jednak jedynie rozwiązania częściowe, które mają odwrócić tendencję spadkową, jeżeli chodzi o egzekucje z nieruchomości. Propozycje te poddawane są teraz ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak długo jednak będzie obowiązywać zakaz przeprowadzania licytacji nieruchomości mieszkalnych, tak długo wierzyciele nie znajdą zaspokojenia swoich należności.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama