Krajobraz po wyborach: Jesień szybkich zmian

Zapowiadają się pracowite legislacyjnie tygodnie parlamentu oraz rządu. Pośpiech w przekuciu obietnic w obowiązujące prawo jest wskazany, bo niedługo ruszy kolejna ważna kampania – prezydencka.

Aktualizacja: 15.10.2019 11:07 Publikacja: 14.10.2019 21:00

Krajobraz po wyborach: Jesień szybkich zmian

Foto: AFP

Czego możemy się spodziewać? W pierwszej kolejności błyskawicznego spełnienia i sformalizowania najważniejszych gospodarczych obietnic wyborczych, pod warunkiem że opozycyjny Senat nie okaże się dla rządzących dobrą wymówką.

Emeryci mogą więc liczyć na ustanowienie 13. emerytury stałym świadczeniem oraz zapisanie w prawie zapowiedzianej na 2021 r. 14. emerytury. Na liście obietnic widnieje też podwyższenie pensji minimalnej. Polacy zapewne zostaną też szybko „obdarowani" środkami z OFE. Przypomnijmy, że na prywatne konta emerytalne ma trafić 85 proc. aktywów odkładanych w funduszach emerytalnych, pozostałe 15 proc. trafi do budżetu w ramach opłaty przekształceniowej (chyba że wybierze się wariant przeniesienia wszystkich aktywów do ZUS). Przed wyborami ten temat dziwnie zniknął z agendy rządowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Odrętwiały rynek pracy
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama