fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Michał Niewiadomski: Budujmy nowe Gdynie, a nie Ostrołęki

Bloomberg
Każdy z nas zapłaci za błędną politykę energetyczną rządu PiS. Niestety, drożejąca energia elektryczna to niejedyne nasze zmartwienie.

Historia lubi się powtarzać. Pięć lat temu zdecydowano, by ustawowo powstrzymać rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Wówczas słyszałem w dużej spółce energetycznej, że tak trzeba zrobić, bo wiatraki obniżają rentowność bloków węglowych. Jakoś nikt się wtedy nie przejmował cenami energii. A gdy ceny uprawnień za emisję CO2 poszybowały i spółki energetyczne dostrzegły na horyzoncie widmo bankructwa, zaczęły zmieniać zdanie... Teraz pojawia się szansa, by odblokować źródło produkujące najtańszą energię – czyli wiatraki na lądzie.

Spójrzmy, jakie owoce przyniosły decyzje sprzed pięciu lat: najdroższa energia na rynku hurtowym, czyli dla przedsiębiorstw, które na unijnym rynku konkurują z innymi firmami ze straconej już na starcie pozycji, a nierentowne górnictwo wymaga miliardowej kroplówki od państwa, którą – jak wiele na to wskazuje – za chwilę zablokuje Komisja Europejska. Spółki, które wspierały ratowanie węgla, poniosły straty. Symbolem tej polityki są burzone właśnie wieże w Ostrołęce, gdzie miała powstać najnowsza elektrownia węglowa w Polsce.

Na jaką kwotę trzeba zrobić przekręt z wykorzystaniem publicznych pieniędzy, aby zapewnić sobie poranną pobudkę chłopców z Centralnego Biura Antykorupcyjnego: 100, 200 tys. zł? A jakoś nie słyszałem, by panowie z trzema literami na plecach zatrzymali kogokolwiek za ponadmiliardową inwestycję, która okazała się gigantyczną porażką i zakończyła wielkimi odpisami spółek energetycznych...

Czekając na reakcję ministra sprawiedliwości, spójrzmy w przyszłość, bo to o nią toczy się gra. Jesteśmy w kluczowym momencie nie tylko transformacji energetycznej, ale i rozwoju kraju. W najbliższych miesiącach Bruksela rozpocznie wypłaty z ogromnych budżetów na odbudowę po pandemii. To ostatni dzwonek na przygotowanie planów i koncepcji. Wsparcie dostaną ci, którzy dostrzegą światowe trendy: bezemisyjne technologie energetyczne, elektryfikację transportu, rozwiązania oparte na zielonym wodorze etc. Budujmy nowe Gdynie, a nie węglowe Ostrołęki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA