Michał Niewiadomski

Finał kryzysu energetycznego

Gospodarstwa domowe – dla których taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki i tak mogą mówić o szczęściu. Bo gdy na rynku cena energii elektrycznej rośnie w ciągu roku o 200 proc., a cena gazu w ciągu tylko jednego kwartału wzrasta o 100 proc. to można było oczekiwać jeszcze większych podwyżek niż 37 proc. wzrost cen energii elektrycznej i ponad 50 proc. wzrost cen błękitnego paliwa w zależności oczywiście do czego gaz w domu wykorzystujemy. Pisząc o szczęściu w tym podwyżkowym nieszczęściu mam też na myśli tarcze antyinflacyjną, która częściowo złagodzi wzrosty cen, oraz dodatek osłonowy dla uboższych rodzin.

Anna Moskwa: Chcemy polubownego rozwiązania sporu z Czechami w sprawie Turowa

Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

SMR może zastąpić węgiel w polskich miastach

Koszt energii pochodzącej z małych reaktorów jądrowych jest znacznie bardziej konkurencyjny, a ich niewielka moc pozwoli na dopasowanie do sieci elektroenergetycznych – mówi Jon Ball, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.

Polski potencjał stoczniowy wesprze offshore wind

Oczekujemy przedstawienia dokładnego harmonogramu inwestycji w budowę farm wiatrowych na Bałtyku wraz z określeniem zasobów niezbędnych do jej realizacji – mówi Dariusz Jaguszewski, członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

Wykwalifikowana kadra to największy skarb

Andrzej Kuchtyk, prezes DEKPOL STEEL największy w Europie producent łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych przejmuje firmę Intek

Michał Niewiadomski: Moce zwiększamy mało energicznie

Zapowiadane problemy z niedoborem energii nadeszły szybciej, niż się spodziewaliśmy. Pewnie będziemy musieli zaliczyć przynajmniej lokalny blackout, aby część polityków PiS przestała blokować rozwój energetyki.

Michał Niewiadomski: Słońce świeci dla wszystkich

W przyszłym roku czeka nas spowolnienie przyrostu nowych mocy w fotowoltaice i to niekoniecznie ze względu na wdrażane przepisy związane z rządowym programem „Mój prąd".

Walka o Klimat. Nowa architektura energetyki

Czytaj specjalny dodatek "Rzeczpospolitej" Walka o Klimat. Przybliżamy w nim problematykę skutków zmian klimatu.

Sieci powinny dostosować się do miksu energetycznego

Straciliśmy 30 lat na udawaniu transformacji energetycznej. Musimy zdecydować, że dekarbonizujemy, decentralizujemy i rozpraszamy generację, tworzymy mikrosieci i je bilansujemy – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

Michał Niewiadomski: Po której stronie stajesz?

Czy potrzebujemy jeszcze więcej dowodów na to, że klimat się zmienia, i że to działalność człowieka ma na to główny wpływ? Sama świadomość, że tak jest, niewiele pomoże. Tu najważniejsze jest aktywne działanie.