Michał Niewiadomski

Prezes Orlen: Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Michał Niewiadomski: Energetyczny stan wyjątkowy

Przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię, braku nowych mocy i wyłączaniu kolejnych węglowych bloków możemy mieć problem. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest odblokowanie budowy wiatraków na lądzie.

Michał Niewiadomski: Polska w soczewce Turowa

Fiasko negocjacji w Turowie to nie tylko wynik celowej gry Czechów, ale i skutek wieloletnich polskich zaniedbań w reformowaniu energetyki opartej na węglu.

Michał Niewiadomski: Prawdziwa twarz Polski wobec uchodźców

Odrzucenie kartki ze zdjęciem dziecka uchodźców z ośrodka w Michałowie przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha jest najlepszą ilustracją stosunku obecnej władzy do „obcych” dzieci. Przecież nie jest to dziecko ani Solocha, ani Kamińskiego, ani Kaczyńskiego.

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła polską ofertę w sprawie Turowa

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Negocjacje dobiegły końca.

Konflikt w Turowie powinien przyspieszyć transformację energetyczną

Z uwagi na brak rezerw nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie elektrowni w Turowie, ale sprawa z Czechami i TSUE powinna przyspieszyć dekarbonizację energetyki.

Nie z nami te numery, Wołodia

Polska wyciągnęła lekcję z kryzysów gazowych, jakie fundowała nam Rosja.

Ciepłownicy będą wnioskować nawet o 30 proc. podwyżki

Podwyżki cen energii cieplnej od 10 do 30 proc. będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki przedsiębiorstwa ciepłownicze - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Michał Niewiadomski: Nie z nami te numery, Wołodia

Polska wyciągnęła lekcję z kryzysów gazowych, jakie fundowała nam Rosja.

Zmiany klimatu wymuszają przejście na technologie niskoemisyjne

W sytuacji, gdy prywatni inwestorzy decydują się na podjęcie badań związanych z wdrożeniem SMR, to w odniesieniu do programu rządowego nie ma żadnej konkurencji – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.