fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Uratujmy dom „Zośki”

Tadeusz Zawadzki "Zośka"
Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Niszczeje dom, w którym mieszkał Tadeusz Zawadzki „Zośka", harcerz, żołnierz AK i uczestnik akcji pod Arsenałem. Społecznicy chcą go wykupić i zorganizować w nim miejsce spotkań z historią.

Drewniany, niewielki dworek znajduje się w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11. Został zaprojektowany przez Karola Sicińskiego, architekta, który zaangażowany był m.in. w odbudowę Kazimierza nad Wisłą. W latach 20. XX w. dom kupiła rodzina Zawadzkich.

To w nim wychowywał się Tadeusz Zawadzki „Zośka" i jego siostra Anna ps. Hanka. W czasie wojny dom stał się miejscem spotkań konspiracyjnych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Bywali tam dowódcy AK oraz członkowie Rady Wychowawczej Szarych Szeregów. Spotkania te „Zośka" – harcerz, dowódca grupy szturmowej, organizator odbicia Janka Bytnara „Rudego" pod Arsenałem – opisał we wspomnieniach. Na ich podstawie Aleksander Kamiński napisał książkę „Kamienie na szaniec".

– Przez kilkadziesiąt lat budynek ten nie był odnawiany i konserwowany, a od 2007 roku stoi pusty – mówi Joanna Kowalska-Nowak, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego. – Złodzieje ukradli wszystko, co było w środku.

W 2009 roku na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego dom został wpisany do rejestru zabytków. Od dwóch lat wystawiony jest na sprzedaż.

Członkowie Towarzystwa powołali fundację Dom Zośki i od kilku dni prowadzą zbiórkę na wykupienie domu od prywatnego właściciela.

– Jednocześnie chcemy zebrać środki na utworzenie funduszu wieczystego, z którego finansowane będzie bieżące utrzymanie budynku. Na kupno nieruchomości i fundusz potrzeba ok. 2,5 mln zł – tłumaczy Joanna Kowalska-Nowak.

Po wykupieniu willi miłośnicy Zalesia chcą w nim zorganizować miejsce spotkań z historią.

– Po remoncie w tym miejscu mogłyby się odbywać spotkania z młodzieżą, prelekcje. Chcielibyśmy utworzyć w nim izbę pamięci poświęconą całej rodzinie Zawadzkich. Ojciec Tadeusza był wybitnym chemikiem, rektorem Politechniki Warszawskiej. Siostra Tadeusza – Hanka – była harcerką, sanitariuszką, a po wojnie wykładała na Uniwersytecie Warszawskim – mówi sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego.

Jej zdaniem w willi mogłaby być też prezentowana historia konspiracji z czasów wojny, okresu powojennego, a także działalności opozycji demokratycznej w czasach PRL.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA