Ekspozycja prezentowana jest od dwóch lat w różnych krajach. Pokazywano ją w Pradze (Czechy), Sarajewie (Bośnia i Hercegowina), Bratysławie (Słowacja), Verdun (Francja), Berlinie (Niemcy) i Weimarze (Niemcy). W tym roku prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce: w czerwcu była pokazywana we Wrocławiu, od 15 lipca w Krakowie, a w sierpniu będzie w stolicy. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków z 18 krajów.

Jak podają organizatorzy składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Polska prezentacja wystawy odbywa się w roku okrągłej rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej. "Wyróżnikiem wystawy jest szeroko nakreślony kontekst międzynarodowy, pozwalający na spojrzenie na wydarzenia pozornie doskonale nam znane, w szerszym ujęciu uwzględniającym głębokie przemiany o charakterze politycznym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej" - opisują jej twórcy.