fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rocznica zbrodni w Palmirach

Wikimedia Commons, Maciej Szczepańczyk
Osiemdziesiąt lat temu Niemcy zamordowali w podwarszawskich Palmirach przedstawicieli polskiej inteligencji. Ofiarami byli politycy, duchowni, artyści i sportowcy.

W 80. rocznicę zbrodni na Macieju Rataju i Mieczysławie Niedziałkowskim zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma odda cześć Polakom zamordowanym przez Niemców w Palmirach w ramach akcji AB. W uroczystościach weźmie też udział Jan J. Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wiceprezes IPN złoży hołd zamordowanym w Palmirach wiosną 1940 r. przedstawicielom polskiej inteligencji. Kwiaty złoży na grobach rozstrzelanych dokładnie 80 lat wcześniej - 21 czerwca 1940 r. m.in. marszałka Sejmu II RP Macieja Rataja i Mieczysława Niedziałkowskiego, przewodniczącego Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów w II RP.

W południe Jan Józef Kasprzyk odda hołd ofiarom niemieckich zbrodni na terenie Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej funkcjonowało największe niemieckie więzienie polityczne na terytorium okupowanej Polski. Przeszło przez nie ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia. Po odmówieniu modlitwy delegacje złożą kwiaty przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, a następnie uda się do Palmir.

W Palmirach spoczywa ponad 2 tys. obywateli RP, głównie przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez Niemców w kilkudziesięciu masowych egzekucjach. Największa z nich miała miejsce w dniach 20-21 czerwca 1940 r.

W ramach Akcji AB, Niemcy rozstrzelali wtedy 368 więźniów Pawiaka, w tym 286 mężczyzn i 82 kobiety. Wśród ofiar znalazło się wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów i księży. Wśród nich byli m.in. Janusz Kusociński - olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Wśród ofiar był też Maciej Rataj, działacz i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie", „Piast", Stronnictwa Ludowego, jeden z twórców konstytucji marcowej w 1921 roku, od 1922 roku marszałek Sejmu. Zamordowany został wtedy też Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, poseł na Sejm RP, redaktor naczelnego dziennika „Robotnik". Uznawany za jednego z głównych organizatorów cywilnej obrony stolicy. Został aresztowany przez Niemców w grudniu 1939 r. i na mocy wyroku sądu polowego rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA