fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Lwów uhonoruje Jacka Kuronia

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
We Lwowie będzie plac imienia działacza polskiej opozycji demokratycznej i orędownika współpracy polsko-ukraińskiej.

Tablica z nazwiskiem Jacka Kuronia zostanie odsłonięta we Lwowie 17 czerwca – informuje „Rzeczpospolitą" Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce. W uroczystości weźmie udział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dzień wcześniej na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie odbędzie się poświęcone Kuroniowi spotkanie z udziałem polskich i ukraińskich intelektualistów.

Debata będzie dotyczyła m.in. relacji polsko-ukraińskich. Przypomniane zostaną wydarzenia z 2002 roku, gdy Jacek Kuroń uczestniczył w rozmowach dotyczących wygaszenia konfliktu polsko-ukraińskiego wokół cmentarza Orląt Lwowskich.

Decyzję w sprawie nadania imienia polskiego polityka skwerowi, który znajduje się w pobliżu Konsulatu RP we Lwowie, podjęła w marcu rada miasta. Andrij Sadowy, mer Lwowa, powiedział wówczas, że Kuroń zasługuje na takie uhonorowanie, bowiem był jednym z największych przyjaciół Ukrainy w Polsce.

„Trudno mi wymienić człowieka, który byłby większym lobbystą i obrońcą Ukrainy. (...) W obecnych trudnych czasach powinniśmy dać impuls działalności ludzi, którzy wspierają Ukrainę poza jej granicami. Polska była, jest i pozostanie naszym sąsiadem. Teraz przeżywa ona niełatwy okres. Dzisiejsze głosowanie w sprawie placu Kuronia jest poparciem dla tych, którzy twardo wspierają Ukrainę" – mówił.

Z inicjatywą nadania imienia Kuronia jednej z ulic Lwowa wystąpiła w połowie listopada 2017 r. grupa ukraińskich intelektualistów. Pod apelem podpisały się m.in. dysydent z czasów Związku Sowieckiego, a teraz prorektor Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Myrosław Marynowycz, historyk Jarosław Hrycak, pisarz Jurij Andruchowycz. Inicjatywa ta pojawiła się w momencie zaostrzenia relacji pomiędzy Ukrainą i Polską na tle historycznym. Po rozebraniu pomnika UPA w Hruszowicach ukraińskie władze wprowadziły zakaz prowadzenia przez IPN na Ukrainie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.

W opublikowanym oświadczeniu wyrazili przekonanie, że znaczna część polskiego społeczeństwa pragnie normalizacji polsko-ukraińskich relacji.

„Lwów ma specjalne miejsce w relacjach między Polską i Ukrainą. Wiele osób przeciwdziałało krwawemu konfliktowi i starało się przekształcić miasto w przykład polsko-ukraińskiego pojednania. Jednym z najbardziej znanych był Jacek Kuroń, honorowy obywatel Lwowa i twórca Solidarności" – napisali w apelu o uhonorowanie Kuronia. Ich apel poparł mer miasta Andrij Sadowy, a lokalizację placu, który będzie nosił imię polskiego polityka wybrano w głosowaniu internetowym.

Jacek Kuroń urodził się we Lwowie 3 marca 1933 roku w polskiej rodzinie. Mieszkał w tym mieście przez kilka lat. Podkreślał swoją fascynację Ukrainą i Ukraińcami. Uważał, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski. W 2002 r. został honorowym obywatelem Lwowa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA