Jak bezpiecznie spędzić majówkę

3 maja nie będzie uroczystości na placu Zamkowym, czy defilady. Resort kultury zachęca do skorzystania z licznej oferty on-line przygotowanej z okazji świat przez placówki kultury. Oto nasza propozycja.

Aktualizacja: 01.05.2020 13:39 Publikacja: 01.05.2020 13:14

Jak bezpiecznie spędzić majówkę

Foto: Fotorzepa, Kuba Ostałowski

Święta majowe, w tym Dzień Flagi oraz rocznica Konstytucji 3 Maja będą obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Nie będzie zatem masowych imprez i uroczystości.

2 maja w Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku uroczystości tej nie będzie towarzyszył, jak w poprzednich latach, ceremoniał wojskowy. Tego dnia z okien Zamku Królewskiego w Warszawie wywieszonych zostanie 16 biało-czerwonych flag o ponad dziesięciometrowej długości, które będzie można obserwować od strony Wisły, od strony Trasy W-Z i placu Zamkowego.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta w tym roku 3 maja zrezygnowano z uroczystości na Placu Zamkowym, podczas której prezydent w poprzednich latach miał wystąpienie z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Resort kultury zachęca do skorzystania z licznej oferty on-line przygotowanej z okazji świat przez placówki kultury m.in. Archiwa Państwowe, Muzeum Łazienek Królewskich, gdzie zamieszczone zostaną materiały dotyczące Konstytucji 3 maja.

Z okazji Dnia Flagi Programu "Niepodległa" organizuje ogólnopolską akcję #mojaflaga. W akcji może wziąć udział każdy, kto wywiesi flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, następnie zrobi sobie z nią zdjęcie i udostępni je w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

Do wszystkich skierowana jest również #AkcjaKokarda Narodowego Centrum Kultury, które na swoich stronach publikuje film instruktażowy zachęcający do własnoręcznego wykonania kokardy narodowej. NCK przygotowało także pakiet edukacyjny "Barwy Wspólne" - do pobrania i gry w domu.

Specjalnie na tę okazję został także przygotowany film na temat Flagi Państwowej, który opublikuje Zamek Królewski na Wawelu. Natomiast Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) w mediach społecznościowych udostępni instrukcje dotyczące protokołu flagowego.

Archiwa Państwowe przygotowały specjalną akcję informacyjną związaną z przechowywanym w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych rękopisem Konstytucji 3 Maja - jednym z unikalnych źródeł naszej historii, oraz innymi podstawowymi ustawami Sejmu Czteroletniego regulującymi zreformowany ustrój polityczno-społeczny Rzeczypospolitej. Na stronie Archiwów i w mediach społecznościowych zostanie zaprezentowany zarówno sam dokument, jak i sposób jego przechowywania i zabezpieczenia w archiwum.

W swoich zbiorach jeden z pierwodruków Konstytucji 3 maja 1791 r. posiada Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, które również zaprezentuje online wybrane fragmenty dokumentu.

Zamek Królewski w Warszawie – jako miejsce podpisania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej przygotował specjalną akcję edukacyjną "3maj po królewsku", w ramach której do 20 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce zostało wysłanych 10 gotowych scenariuszy lekcji online wraz z filmem „Konstytucja 3 maja. Historia prosto z Zamku", plikiem graficznym dokumentu Konstytucji 3 maja, a także schematycznym oznaczeniem i opisem postaci wydarzenia ze znanego obrazu Jana Matejki. Ponadto w Ogrodzie Dolnym Zamku zaprezentowana zostanie świąteczna niespodzianka, a uroczystą i pełną patriotycznej wymowy scenerię podkreśli mistrzowskie wykonanie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko" („Mazurek 3 maja"), którego nagranie video z udziałem Tomasza Koniecznego (bas-baryton) i Lecha Napierały (fortepian) można będzie obejrzeć na kanale YouTube oraz na stronie internetowej Zamku i na Facebooku. Natomiast o godz. 18.00 odbędzie się transmisja webinarium na temat Konstytucji 3 maja z udziałem prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.

W Programie Trzecim Polskiego Radia emitowana będzie specjalna audycja radiowa poświęcona Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, a w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej MHP zostaną zaprezentowane materiały poświęcone Konstytucji 3 maja: tekst prof. Zofii Zielińskiej „Stanisław August Poniatowski i Konstytucja 3 maja", film-wywiad z prof. T. Cegielskim na temat Konstytucji 3 Maja, artykuł prof. Piotra Ugniewskiego z MHP „Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja" oraz rozmowa z dr. Anną Rosner „Uchwalenie Konstytucji 3 maja". Ok. 20 ilustrowanych artykułów popularnonaukowych poświęconych Konstytucji i jej twórcom zaprezentuje także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Również na stronie Muzeum Łazienek Królewskich zamieszczony zostanie specjalny materiał poświęcony Konstytucji 3 maja wraz z linkami do wykładów, esejów i lekcji online odnoszących się do Ustawy.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja zamieści tekst Grzegorza Wojturskiego na temat Konstytucji 3 maja i ostatniego rysunku z Pocztu Królów Polskich Jana Matejki, przedstawiającego Stanisława Augusta Poniatowskiego z Konstytucją 3 maja w dłoni, oraz krótki film nagrany w Panoramie Racławickiej z okazji Święta 3 Maja.

Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych przypomni o znaczeniu uchwalenia Konstytucji 3 maja w historii Polski oraz co w tym kontekście robili i mówili bohaterowie muzeum. Przypomni również, że Świątynia Opatrzności Bożej, w której pierścieniu mieści się Muzeum, to wotum narodu w podziękowaniu za ustawę zasadniczą. Jej budowa, którą podjął Sejm Wielki w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zakończyła się dopiero w 2018 r.

Europejskie Centrum Solidarności zaprezentuje krótki materiał poświęcony ustawie rządowej z 1791 oraz jej wpływowi na historię Solidarności. W filmie pokazane zostaną m.in. historyczne analogie pomiędzy sytuacją Polski w końcu XVIII i w schyłkowym okresie PRL, a także rola mitu Konstytucji 3 maja i jego wpływ na wydarzenia z sierpnia 1980 (demonstracje opozycji w dniu 3 maja 1980 roku) i działalność NSZZ Solidarność.

Wśród propozycji jest również koncert piosenek i pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!!!", którego współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. W koncercie wezmą udział znani artyści: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Sylwester Domański, Norbert Smoliński, Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk, Bartek Kurowski, Miłka Małecka. Emisja koncertu poprzez TVP Warszawa planowana jest na godzinę 17.30.

Oprócz koncertu Narodowe Centrum Kultury przygotowało także ofertę edukacyjną: film animowany, objaśniający słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku", oraz teleturniej. Konkurs wiedzy poświęcony polskim symbolom narodowym i kulturowym odbędzie się 4 maja na kanale YouTube. Prowadzący zadadzą 18 pytań, a dzięki specjalnej aplikacji spośród uczestników zostanie wyłoniony zwycięzca.?

Święta majowe, w tym Dzień Flagi oraz rocznica Konstytucji 3 Maja będą obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Nie będzie zatem masowych imprez i uroczystości.

2 maja w Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku uroczystości tej nie będzie towarzyszył, jak w poprzednich latach, ceremoniał wojskowy. Tego dnia z okien Zamku Królewskiego w Warszawie wywieszonych zostanie 16 biało-czerwonych flag o ponad dziesięciometrowej długości, które będzie można obserwować od strony Wisły, od strony Trasy W-Z i placu Zamkowego.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Historia
„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu
Historia
Naruszony spokój faraonów. Jak plądrowano grobowce w Egipcie