fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Układanka Czartoryskich

Fotorzepa, Piotr Guzik
Książę Adam Czartoryski jest spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską, jest też mistrzem karate i nie zna języka polskiego.

Kim są osoby pojawiające się wokół pieniędzy, za które państwo kupiło kolekcję Książąt Czartoryskich? Okazuje się, że nie tylko doskonale się znają, a wręcz jest to jedna wielka familia. Łączy ich historia, więzy krwi, ale także interesy.

Gdy Tamara Czartoryska wywołała burzę oskarżając Radę Fundacji XX Czartoryskich o wyprowadzenie pieniędzy, której do niedawna sama była członkiem, wszyscy zaczęli się zastanawiać się, kim są osoby, którym rząd przekazał 100 mln euro plus VAT (dokładnie 476 mln zł) za wyjątkową kolekcję?

Księżniczka Tamara Czartoryska

Księżniczka Tamara Laura – dzisiaj mocno skonfliktowana z ojcem i jego żoną, jest jedyną córką Adama księcia Czartoryskiego i jego pierwszej żony, pochodzącej z Kairu specjalistki od PR-u Nory de Picciotto (urodzonej w 1942 r.)

Tamara urodziła się 23 kwietnia 1978 r. w Londynie. Jej matka była wcześniej w związku z Manoucherem Kahularim. Nora de Picciotto pobrała się z księciem w styczniu 1977 r. w Londynie, rozwiedli w 1985 r.

„Kiedy (Tamara – dop. red.) trafiła do Oxfordu, przyznawała, że zamiast chodzić na zajęcia, wolała jeździć konno. Choć i tak starała się dbać o dobre oceny, by nie rozczarować rodziców. Wkrótce beztroska nastolatka otrzymała pierwszy cios. Jej ojciec zaczął zmagać się z problemami finansowymi i nie był już taki chętny, by spełniać wszystkie jej zachcianki. Zaraz potem nadszedł kolejny – matka rozstała się ze swoim trzecim mężem, którego Tamara bardzo lubiła" – napisał Jakub Zagalski na portalu wp.pl.

Tamara próbowała swoich sił jako modelka i aktorka. Grała m.in. w horrorze „The Evil Woods" oraz komedii „Palais Royal!" i dramacie „The Stepfather". Uczestniczyła też w kilku programach telewizyjnych m.in. "Sexy Road Test", gdzie w siedmiu odcinkach prezentowała sportowe samochody, czy programie poświęconym tajskiemu boksowi, a także show w którym celebryci uprawiali dyscypliny olimpijskie oraz wykonywały cyrkowe sztuczki. Była również konsultantką w programie „American Princess" i radziła jak zostać księżniczką.

We wrześniu 2017 roku Tamara wzięła ślub. Jej mężem jest Lourenco Vasconcelos e Sa, portugalski ekonomista.

Książę Adam Karol Czartoryski

Ojciec Tamary, książę Adam Karol Czartoryski to nietuzinkowa postać. Urodził się w Hiszpanii, jako Adán Carlos Jesús María José Czartoryski y de Bórbon-Dos Sicilias czyli Adam Karol Czartoryski Burbon-Sycylijski. Spowinowacony jest z hiszpańskim domem panującym - przez matkę Marię Dolores jest kuzynem byłego króla Juana Carlosa.

Książę ma 78 lat. Nie zna biegle języka polskiego, posługuje się m.in. angielskim, hiszpańskim. Jest synem księcia Augustyna Józefa Czartoryskiego i Marii de los Dolores Bourbon, księżniczki Obojga Sycylii, córki Karola Tankreda Bourbon – Sycylijskiego. Maria de los Dolores Borbon spokrewniona była z rodziną królewską. Jej dziadkiem był Ludwik Filip VII książę orleański, pretendent do tronu Francji, a prababką arcyksiężna z Habsburgów Maria Teresa.

Adam Czartoryski nosi tytuł księcia, właściciela dóbr Klewań i Żuków, ordynata sieniawskiego, kawalera Zakonu Maltańskiego.

Studia ukończył w Anglii. W młodości podobno słynął z słabości do sportów walki (uprawiał karate), samochodów i pięknych kobiet. Głównie przebywał w Londynie, Rzymie i oczywiście w Hiszpanii.

Adam Karol ożenił się 25 stycznia 1977 r. w Londynie z Norą de Picciotto (urodzoną 9 września 1942 r. w Kairze), która pracowała jako modelka, a także konsultantka do spraw PR w przemyśle filmowym. W kilka lat później rozwiódł się z nią. Z małżeństwa tego pochodzi jego jedyna córka Tamara. Obecnie Adam Karol Czartoryski mieszka w Wielkiej Brytanii. Od 12 grudnia 2000 r. jego żoną jest Josette Calil.

Dopiero po upadku komunizmu książę wrócił do Polski. Zbiory kolekcji Izabeli Czartoryskiej zostały mu zwrócone na początku lat. 90, wtedy też stanął na czele fundacji, której państwo przekazało na własność zabytki i budynki muzealne.

Książę Maciej Leon Radziwiłł

Na czele Fundacji stoi książę Maciej Leon Radziwiłł herbu Trąby (urodził się 22 lutego 1961 w Poznaniu). Jego ojcem jest Albert Hieronim Radziwiłł i Anna Maria Czartoryska. Jego żoną zaś Maria Anna Radziwiłł. Jego bratem jest Konstanty Radziwiłł – do niedawna minister zdrowia w rządzie PiS oraz Zofia Radziwiłł.

Maciej Radziwiłł jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Filozofii i Socjologii, Wydziału Zarządzania. Ponadto ma dyplom studiów MBA University of Illinois w USA.

Ma ciekawą kartę działacza opozycji demokratycznej. Informacja na jego temat znalazła się w „Encyklopedii Solidarności".

W 1976 roku podczas nauki w VI LO im. Reytana w Warszawie był współinicjatorem listu w obronie nauczycieli zagrożonych zwolnieniem z pracy za wsparcie udzielane robotnikom z Radomia i Ursusa. W latach 1976-1980 był uczestnikiem kół samokształceniowych organizowanych przez historyków z UW, a w latach 1978-1980 prowadził punkt przerzutowy „Biuletynu Informacyjnego" KSS KOR i książek wydawnictwa NOWa dla siatki kolportażowej w Lublinie.

Od jesieni 1980 do grudnia 1981 był pracownikiem Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze „S". po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w akcji ukrycia sprzętu poligraficznego i papieru z OBS. W kolejnych latach pracował w podziemnych drukarniach m.in. był drukarzem książek NOWej, „Tygodnika Mazowsze" i pisma „Vacat". W marcu 1986 został aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka. Nie został skazany, bowiem objęła go amnestia.

W 1989 był pełnomocnikiem Komitetu Obywatelskiego „S" ds. organizacji wyborów w woj. siedleckim. Od początku lat 90. Związany jest z instytucjami finansowymi i bankami.

Hrabia Michał Sobański

Obecnie w Radzie Fundacji Czartoryskich zasiadają: druga żona księcia Czartoryskiego, Josette Calil, hrabia Michał Sobański i hrabia Kasper Krasicki. Ten ostatni - hrabia Kasper Krasicki herbu Rogala urodził się w Rzymie. Teraz prowadzi firmę z branży PR. Jego babką była Róża Maria Sobańska.

Bardziej znaną postacią jest hrabia Michał Sobański herbu Junosza. Ma 43 lata. Jego żoną jest Elżbieta Caillot (urodzona w Paryżu), córka Izabelli Czartoryskiej. Jego babką była zaś Natalia Lubomirska.

Michał Sobański jest absolwentem romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 roku założył spółkę Reprywatyzacja zajmującą się restytucją zagrabionego mienia, przez rodziny o arystokratycznych korzeniach. Od 2004 roku jest właścicielem firmy Restitutio ad Integrum specjalizującej się w postępowaniach prawnych dotyczących reprywatyzacji nieruchomości w całej Polsce m.in. zajmuje się kwestią zwrotu Radziwiłłom nieruchomości w Nieborowie i Arkadii.

Jest fanem sportów, głównie tenisa, interesuje się historią sztuki. W 1997 roku wraz z ojcem odkupił od państwa zrujnowany pałac w Guzowie koło Żyrardowa na Mazowszu, przed wojną własność rodziny hrabiów Sobańskich. Od wielu lat odbudowuje ten jeden z najpiękniejszych na Mazowszu pałaców, dba też o pamiątki związane z historią swojego rodu, które pozostały na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.

Książę Jan Lubomirski – Lanckoroński

Przez kilka miesięcy już po dokonaniu transakcji związanej ze sprzedażą kolekcji, członkiem zarządu Fundacji XX Czartoryskich był książę Jan Lubomirski – Lanckoroński, prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich. Związany był z Dominiką Kulczyk.

Ma 40 lat, jest prawnikiem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale naukę kontynuował w London School of Economics oraz University of Navarra w Barcelonie we współpracy z Uniwersytetem Harvarda, gdzie ukończył Advanced Management Program (AMP). Kształcił się również w zawodzie doradcy i maklera giełdowego oraz zarządcy nieruchomości. „Pierwsze, wieloaspektowe, doświadczenia w pracy zdobywał zarządzając kompleksem nieruchomości miejskich w Krakowie, następnie przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych w Poznaniu" – czytamy na stronie jego Fundacji. Pracował w znanych kancelariach prawnych.

Fundacje

Część pieniędzy ze sprzedaży kolekcji – ok. 85 mln euro została przeniesiona do Fundacja Le Jour Viendra zarejestrowanej w Liechtenstein. Jak ujawnił w jednym z wywiadów Maciej L. Radziwiłł wzorem dla księcia Czartoryskiego była Fundacja Lanckorońskich, która jest zarejestrowana w Liechtensteinie. Jak nam powiedział Michał Sobański innym powodem były także związki rodzinne łączące rodzinę księcia z rodziną panującą w Księstwie Liechtenstein.

Książę Adam Czartoryski część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży kolekcji przekazał na fundacje swoich bliskich współpracowników, które zajmują się m.in. działalnością na rzecz kultury. Środki te trafiły do Fundacji im. Feliksa Hr. Sobańskiego - na czele której stoi Michał Sobański, a także Fundacji XX. Lubomirskich, na jej czele stoi Jan Lubomirski – Lanckoroński oraz Fundację Trzy Trąby – jednym z jej założycieli jest Maciej Radziwiłł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA