fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Kto popiera Armię Krajową

Żołnierze Armii Krajowej w czasie potyczki w lesie
IPN
Powstaje największy wirtualny pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej.

Ruszyła akcja, której celem jest wsparcie idei budowy pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Od lat mówi się o jego powstaniu, ale na razie nie wiadomo kiedy to się stanie. Na stronie popieramak.pl ruszyła za to społeczna akcja budowy wirtualnego pomnika o nazwie „Wstęga Pamięci"

Organizatorzy zorganizowali akcję w rocznicę pierwszego udanego desantu Cichociemnych w 1941 roku. „Nasz cel, chcemy zbudować największy pomnik AK, 350.000! Tyle i AK miała żołnierzy! PopieramAK.pl będzie pierwszym wirtualnym pomnikiem! Jest to unikalna, nowoczesna nowa forma upamiętnienia. Akcja towarzyszy budowie Pomnika AK "Wstęga Pamięci" w Krakowie u stóp Wawelu" – zachęcają organizatorzy akcji.

„Budowany właśnie dla młodzieży, budowany dla przyszłych pokoleń, budowany po to, aby każdy, kto tu przyjdzie, wspomniał, że dla Ojczyzny jak trzeba to się daje wszystko" – te słowa kpt. Janusza Kamockiego ps. Mamut, byłego żołnierza AK zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Na stronie internetowej można wybrać swój pseudonim. „Planujemy wystawę wszystkich pseudonimów uczestników na planszach w formie graficznej" – dodają.

Przypomnijmy, że idea akcji zaczęła się od walki o tradycyjny monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej, który ma stanąć w Krakowie u stóp Wawelu na bulwarze Czerwieńskim. Monument o nazwie „Wstęga pamięci" został zaprojektowany przez architekta Aleksandra Smagę. Projekt zakłada powstanie Ogrodów Pamięci z centralnie położonym pomnikiem. Z założenia architektonicznego wynika, że monument ma przyjąć formę wstęgi, która jako część naziemna wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,20 metrów. Wstęga wije się wzdłuż konturów granicy II Rzeczpospolitej. Po jej wewnętrznej stronie mają być umieszczone informacje o najważniejszych wydarzeniach i akcjach Armii Krajowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA