fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

19 maja Finlandia pożegna 30 nieznanych żołnierzy

Domena publiczna
Szczątki 30 niezidentyfikowanych fińskich żołnierzy poległych w trakcie walk z ZSRR w czasie II wojny światowej, 19 maja spocznie wraz z innymi nieznanymi fińskimi żołnierzami na wojskowym cmentarzy w Lappeenranta - informuje yle.fi.

Uroczysty pochówek żołnierzy, których szczątki znaleziono w czasie poszukiwań prowadzonych przez ostatnie dwa lata na polach bitew na terytorium Rosji, odbędzie się w dniu, w którym Finowie wspominają żołnierzy poległych w służbie krajowi (jest to zawsze trzecia niedziela maja).

Jak podaje yle.fi szczątków żołnierzy nie sposób zidentyfikować. O tym, że byli to Finowie świadczą znalezione przy ich szczątkach guziki mundurów, pasy i inne elementy umundurowania fińskich żołnierzy z tamtego okresu.

Ok. 13 tys. fińskich żołnierzy poległych w walkach z ZSRR w latach 1939-1940 (tzw. wojna zimowa) i 1941-1944 (tzw. wojna kontynuacyjna) pozostawiono na polach bitew. Do dziś do Finlandii sprowadzono szczątki zaledwie co dziesiątego z nich.

Od 20 lat fińscy ochotnicy prowadzą prace poszukiwawcze na terenie pól bitew z udziałem fińskich żołnierzy w Rosji, starając się odnaleźć spoczywające w ziemi szczątki fińskich żołnierzy. Po upadku ZSRR Rosja i Finlandia podpisały porozumienie pozwalające Finom na prowadzenie takich prac.

Ostatni pochówek nieznanych żołnierzy poległych w Rosji przeprowadzono w 2017 roku. Od 1993 do 2018 roku na cmentarzu Lappeenranta pochowano łącznie szczątki 782 nieznanych żołnierzy odnalezionych w Rosji. Kolejnych 18, których udało się zidentyfikować dzięki badaniom DNA, spoczęło na cmentarzach w rodzinnych stronach.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA