Jednak do wyboru szefa WTO jest potrzebna jednomyślność wszystkich 163 państw członkowskich. Amerykanie popierali jej kontrkandydatkę - Yoo Myung-hee ministrę handlu Korei Południowej i zapowiedzieli, że nie zagłosują za Nigeryjką.

Robert Lighthizer, przedstawiciel do spraw handlu USA (USTR) w gabinecie Donalda Trumpa powiedział BBC, że WTO potrzebuje kogoś kto ma "prawdziwe oświadczenie w handlu".

Donald Trump oraz przedstawiciele jego administracji wielokrotnie krytykowali sposób funkcjonowania WTO i twierdzili, że prowadzi ona antyamerykańska i prochińską politykę - pisze BBC. Ich zdaniem Okonjo-Iweala nie przeprowadzi "koniecznych reform", ponieważ jest zwolenniczką multilateralizmu i skupia się na polityce wspierania biedniejszych krajów.

Od pięciu tygodni członkowie WTO nie mogą się porozumieć co robić dalej. Według BBC problem może rozwiązać nowy prezydent USA Joe Biden, ale dopiero po zaprzysiężeniu, a na to trzeba poczekać do 20 stycznia 2021 r. Jednak obsadzenie stanowiska szefa WTO nie będzie priorytetem dla nowej administracji i impas może trać jeszcze kilka miesięcy.

Ngozi Okonjo-Iweala jest z wykształcenia ekonomistką, absolwentką Uniwersytetu Harvarda, a także polityczką, sprawowała urząd ministra finansów Nigerii w latach 2003–2006 i 2011–2015. Przez 25 lat pracowała w Banku Światowym i dotarła do stanowiska dyrektora zarządzającego. Od 2018 roku jest w zarządzie Twittera.