Na jakich zasadach zostanie przeprowadzone Greferendum?

By Greferendum było ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 40 proc. W poprzednich dwóch wyborach parlamentarnych przekraczała ona 60 proc. Tym razem zapowiada się, że będzie wyższa.

Aktualizacja: 03.07.2015 15:28 Publikacja: 03.07.2015 07:49

Na jakich zasadach zostanie przeprowadzone Greferendum?

Foto: Bloomberg

23.25

Euronews: po referendum Grecja zmieni się "dramatycznie"

23.15

Die Welt: Największym "komisarzem ds. oszczędności" jest sam Cipras. "Ta gospodarcza mizeria może wkrótce stać się prawdziwą katastrofą"

23.05

Die Zeit: Grecy powinni zagłosować na "nie" - uważa noblista Joseph Stiglitz i dodaje, że niemiecka nieustępliwość doprowadziła do pogorszenia stanu Grecji. Stiglitz  uważa, że europejskie plany naprawcze dla Grecji nie działają

22.50

Barry Eichengreen dla "Handelsblatt": Grecja potrzebuje "planu Marshalla"

22.45

FT: Dlaczego 99 proc. obaw związanych z Grexitem prawdopodobnie nie ma sensu

22.10

Bloomberg: Co się stanie, jeśli Grecy zagłosują na NIE... A co jeśli zdecydują na TAK...

22.04

Premier Cipras na wiecu w Atenach apelował by głosować na "nie"

21.55

Guardian: grecka gospodarka na skraju załamania. Kończy się żywność i lekarstwa

21.39

Kołodko: Afrykanizacja Grecji

21.30

Zamieszki w Atenach. Policja użyła granatów hukowych

21.11

Cipras: po stronie Greków jest sprawiedliwość

21.06

Przejdźmy do historii razem, jeszcze raz. Zachęcam was do powiedzenia w niedzielę zdecydowanie i z dumą NIE dla tego ultimatum

20.59

W niedzielę nie będziemy tylko decydować czy pozostaniemy w Europie, ale mamy podjąć decyzję czy żyć w niej  z godnością

20.50

W niedzielę wyślemy wiadomości o demokracji i godność do Europy i świata.

20.45

Cipras na demonstracji: Świętujemy naszą odwagę i determinację, by wziąć swój los we własne ręce.

20.20

Reuters: Europejczycy usiłowali zablokować raport MFW o Grecji

20.15

Tusk: Nieważne jak Grecy zagłosują w niedzielę, UE szuka dróg by zatrzymać Grecję w strefie euro. Jednak może się okazać, że ze eurozona będzie potrzebowała całkiem nowego podejścia do kraju w stanie upadłości - powiedział w wywiadzie dla POLITICO Donald Tusk.

20.08

Grecka diaspora leci do domu na referendum

 

19.37

Demonstracje w Atenach: dwie demonstracje w centrum miasta. NIE kontra TAK

 

18.42

Grecki Najwyższy Sąd Administracyjny orzekł, że niedzielne referendum może się odbyć. Sąd odrzucił skargę przeciwników referendum. - Referendum może się odbyć - powiedział przewodniczący, sędzia Nikolaos Sakellariou.

 

18.28

Greckie banki mają gotówki do poniedziałku - twierdzi grecki związek banków.

18.22

The Economist: Grecka tragedia

 

18.19

Russian Market o Grexicie

 

17.25

BBC News: Co Grecy myślą o referendum. "Musimy zostać w strefie euro"

17.02

The Economist: Co się stanie, jeśli Grecy zagłosują na "nie" i ewentualnie opuszczą strefę euro?

16.55

Guido Fürer, szef Swiss Re: Grexit nie spowoduje takiej plajty, jak bankructwo banku Lehman. "Nie wierzymy w powtórkę z bankructwa Lehman Brothers i zapaści na rynkach finansowych".

16.45

Cipras: raport MFW pokazuje, że trzeba głosować na NIE

16.40

Cipras: powiedzcie „nie” szantażowi

Niedzielne referendum nie jest głosowaniem nad pozostaniem Grecji w strefie euro - oświadczył grecki premier Aleksis Cipras, wzywając do głosowania na "nie".

Cipras, przywódca rządzącej lewicowej Syrizy, jeszcze raz zaapelował w przemówieniu telewizyjnym o głosowanie w niedzielę na "nie".

- Wzywam was, żebyście powiedzieli „nie” szantażowi, ultimatom, żebyście spokojnie zdecydowali o waszej przyszłości – powiedział premier, dodając, że w niedzielę rozstrzygnie się czy Grecja zaakceptuje „ślepą uliczkę w warunkach szantażu"

Cipras zapewniał, że wynik referendum nie będzie miał negatywnego wpływu na dalsze negocjacje z wierzycielami, ale ma być pokazaniem Unii Europejskiej, że naród grecki nie zgadza się na „nierealistyczne rozwiązania”.

16.30

Pół miliona Greków nie będzie mogło brać udziału w referendum - bo poza Grecją

16.19

A tymczasem na greckich plażach

 

16.15

Grecja mogła zbankrutować na długu znajdującym się w portfelu EBC już w czerwcu. EBC bada sprawę

 

16.01

Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów: Ewentualny nowy pakiet pomocowy dla Grecji musiałby zostać zatwierdzony przez Bundestag

16.00

BBC: "Tylko nie ta Europa"- co naprawdę myślą Grecy

15:12

 

 

 

 

14:56

Dlaczego "nie"?

Dla znających grecki.

 

14:48

Strach przed drachma popycha Greków w stronę... bitcoina.

Fearing return to drachma, some Greeks use bitcoin to dodge capital controls http:/t.co/FrXx1qOZgG

— Reuters Business (@ReutersBiz)

lipiec 3, 2015

" target="_blank">

14:36

- Grecja otrzyma pomoc finansową, ale najpierw musi wprowadzić wymagane reformy - cytuje Wolfganga Schäuble, ministra finansów Niemiec, dziennik "Bild".

 

14:29

To lekcja jak nie powinien wyglądać system emerytalny!

Greckie doświadczenia dostarczają również wiedzy o tym, jak trudno odbiera się przywileje, w którym momencie system emerytalny staje się niezarządzalny i jakie zagrożenia niesie niesprawny system emerytalny dla państwa i jego gospodarki -  o greckim systemie emerytalnym pisze Krzysztof Nowak z Mercer Polska.

Długie, ale warte przeczytania!

 

14:17

Scenariusz wyjścia dla Grecji.

 

14:09

EFSF nie zażąda natychmiastowej spłaty greckich pożyczek!

 

14:03

Rosjanie informują, że nie otrzymali ze strony Grecji prośby o wsparcie finansowe.

 

13:52

- Siły zbrojne naszego kraju gwarantują wewnętrzną stabilność, obronę suwerenności narodowej oraz integralności terytorialnej naszego kraju w kontekście naszych sojuszy - powiedział Panos Kammenos, grecki minister obrony, szef nacjonalistycznej partii Niezależni Grecy (ANEL).

Powyższe słowa wywołały u wielu Greków oczywiste skojarzenia.

Co chciał powiedzieć Kammenos? Czyżby sugerował, że jak sprawy pójdą nie tak jak trzeba, dojdzie do wojskowego zamachu stanu?

- Tylko w reżimach w sowieckim stylu siły zbrojne gwarantują stabilność wewnętrzną. W normalnych krajach robi to policja - stwierdził Kostas Tasoulas, odpowiadający w opozycyjnej Nowej Demokracji za kwestie obrony narodowej.

Grecja ma już duże doświadczenia z wojskowymi zamachami stanu. Do ostatniego z nich doszło w 1967 r. Doprowadził on do władzy tzw. juntę czarnych pułkowników.

 

 

Członkowie junty czarnych pułkowników.

Plakat upamiętniający wojskowy zamach stanu z 1967 r.

Faszyzująca dyktatura przetrwała aż do 1974 r. I miała na koncie m.in. krwawą pacyfikację strajku studentów Politechniki Ateńskiej.

 

13:39

Na jakich zasadach zostanie przeprowadzone Greferendum?

Entuzjastów prawa konstytucyjnego odsyłamy do artykułu 44 greckiej konstytucji oraz do Ustawy nr. 4023/2011.

Wynika z nich, że uprawnionymi do głosowania będą wszyscy Grecy znajdujący się w spisach wyborczych oraz przebywający w kraju w dniu Greferendum. By Greferendum było ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 40 proc.

W poprzednich dwóch wyborach parlamentarnych przekraczała ona 60 proc. Tym razem zapowiada się, że będzie wyższa. Wynik Greferendum będzie wiążący dla parlamentu.

Ostatni raz referendum w Grecji przeprowadzono w 1974 r. Tamto referendum, przeprowadzone po obaleniu dyktatury wojskowej, dotyczyło zniesienia monarchii. (Monarchię oczywiście zniesiono.)

 

13:26

Deficyt i dług publiczny Grecji.

 

13:06

Około 23 tys. euro na godzinę. Dokładnie w taki tempie postępuje zbiórka pieniędzy w serwisie Indiegogo, której celem jest uzbieranie 1,6 mld euro na ratę kredytu dla MFW.

Na obecną chwilę udało się już zebrać 1 645 119 euro na które złożyło się 94,298 darczyńców.

Każdy, kto chciałby spłacić MFW, może to zrobić TUTAJ.

Do końca zbiórki zostały już tylko 4 dni!

 

12:49

Brytyjski bukmacher Ladbrokes donosi, że jak na razie 65 proc. zakładów dotyczących greckiego referendum mówi, że zwycięży opcja "tak".

Firma bukmacherska Padddy Power wskazuje, że u niej 85 proc. zakładów jest na "tak"

 

12:31

W greckich bankach zostało około 500 mln euro. Co to oznacza?

 

12:24

- To czy EBC utrzyma nadzwyczajne wsparcie płynnościowe (ELA) dla greckich banków będzie w dużej mierze zależało od wyniku referendum - stwierdził Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego.

Dzień wcześniej grecki minister finansów Janis Waroufakis oskarżył wierzycieli o to, że szantażują greckie społeczeństwo groźbą kryzysu bankowego. Tak się akurat składa, że EBC jest wierzycielem Grecji i właśnie postraszył Greków, że ich banki upadną, jeśli źle zagłosują w referendum...

 

12:15

- Zwycięstwo "nie" w greckim referendum nie musi oznaczać, że Grecja opuści strefę euro, ale dla Greków może być lepsze to, że ich kraj czasowo wyjdzie ze strefy euro - Hans-Werner Sinn, znany niemiecki ekonomista, szef prestiżowego Instytutu Ifo.

 

12:07

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ:

Podtrzymujemy nasze zdanie, że rosną szanse na pozytywny scenariusz dla Grecji. Pomału potwierdza się założenie, które przedstawiliśmy już na początku tygodnia. Pisaliśmy, że pomysł premiera Tsiprasa z rozpisaniem referendum mógł być podyktowany polityczną kalkulacją, która ma na celu wzmocnienie własnej pozycji w Syrizie przy jednoczesnym osłabieniu radykalnie lewicowego skrzydła. Zobaczmy, że wczoraj szef rządu dał do zrozumienia, że referendum na „tak” dałoby wystarczającą legitymizację do szybkiego zawarcia porozumienia z wierzycielami bez oglądania się na zdanie parlamentu. Oczywiście Tsipras wcześniej dawał do zrozumienia, że byłby to też sygnał do dymisji rządu i rozpisania przyspieszonych wyborów na jesień, ale teraz nie jest już pewne na ile rzeczywiście chciałby zrealizować swoje obietnice.

W ostatnich komentarzach zwracaliśmy uwagę, że tu może tkwić potencjalnie duże ryzyko – Tsipras nie będzie chciał ustąpić, a wierzyciele nie będą chcieli dobijać z nim szczegółów porozumienia, gdyż będą mieli świadomość, że jego rząd mógłby celowo opóźniać jego realizację – ze względu na kampanię wyborczą.

Wydaje się jednak, że wszystkie strony, w tym zwłaszcza Syriza mają coraz większą świadomość, że deal musi być zawarty jak najszybciej, a na pewno przed 20 lipca, kiedy to przypadają ogromne płatności na rzecz Europejskiego Banku Centralnego. W interesie gospodarki, ale i też obywateli jest to, aby greckie banki zostały jak najszybciej otwarte, a ECB zwiększył skalę wsparcia w ramach linii ELA – może to już zrobić w poniedziałek. Politycy Syrizy będą mieli świadomość, że dalsze pogłębianie polityczno-gospodarczego chaosu będzie działać na ich niekorzyść – w sytuacji kiedy obywatele w referendum zgodzą się na reformy.

 

11:56

Analiza Unibet Group

Reformy albo bankructwo. Jak zdecydują Grecy?

Według analityków londyńskiej firmy Unibet w niedzielnym referendum Grecy opowiedzą się za przeprowadzeniem reform finansowych.

Szanse, że Grecy w niedzielnym referendum powiedzą reformom „TAK” oszacowano kursem 21/50, natomiast prawdopodobieństwo, że większość z głosujących odrzuci plan pomocy przygotowany przez Unię określono na 33/20.

Przekazanie pieniędzy nie rozwiąże jednak wszystkich problemów. Nadal aktualne pozostanie widmo opuszczenia przez Grecję strefy euro i powrót do drachmy. Londyńska firma oceniła szanse realizacji takiego scenariusza kursem 3/1. Analitycy uspokajają jednak, że wariant negatywny jest mniej prawdopodobny i skład eurolandu powinien zostać utrzymany.

Zgodnie z przewidywaniami Unibet, Grecja powinna również zdecydować się na pozostanie w strukturach Unii Europejskiej (1/13).

Sytuacja będzie nadal jednak napięta. Nawet jeżeli udzielona zostanie pomoc finansowa, Atenom nie uda się uniknąć bankructwa w przyszłości. Prawdopodobieństwo, że Grecja stanie się niewypłacalna oszacowano kursem 13/20.

 

11:37

Karty wyborcze na Greferendum.

 

11:25

"Proszę pożyczcie im pieniądze, by spłacili pożyczki, których im udzieliliśmy"

 

Komentarz do raportu MFW mówiącego, że Grecja potrzebuje jeszcze dziesiątków miliardów euro wsparcia finansowego.

 

11:18

Ciąg dalszy niemiecko-greckiej wojny psychologicznej. "Handelsblatt" szokuje okładką z premierem Ciprasem.

"Dawajcie pieniądze, albo strzelam"

I grecka odpowiedź.

 

 

11:14

"Rozkład jazdy" na niedzielne greckie referendum!

1. Godzina 18 czasu polskiego - zakończenie głosowania a kilka minut później publikacja pierwszych exit polls (o ile grecka komisja wyborcza nie odwali takiej fuszerki jak nasza PKW i z jakiegoś powodu nie przedłuży czasu głosowania)

2. Godzina 20 - przeliczonych ma być około 20 proc. głosów

3. Godzina 22 - przeliczonych około 50 proc. głosów

4. Godzina 23 - przeliczonych około 70 proc. głosów

5. Godzina 01 (poniedziałek) - przeliczonych około 90 proc. głosów.

Może i Grecja to państwo mało efektywne, ale liczy się tam głosy o wiele szybciej niż PKW na Mazowszu po wyborach samorządowych...

 

11:04

Ten, kto wymyślił termin Greferendum, ten zasługuje na Greuznanie!

 

Naszym zdaniem termin Greferendum pojawił się równocześnie w różnych miejscach sieci społecznościowych. Nasz "grecki" blog był jednym z pierwszych, który go zaczął używać.

 

10:49

"Kathimerini": Wandale zdewastowali kiosk wzywający do głosowania na "tak".

 

 10:37

"Tak" czy "Nie"? Zdecydują niezdecydowani.

 

10:21

Pay Pal, Amazon oraz iTunes straciły Grecję ze swoich radarów i nie przyjmują płatności wykonywanych z greckich kont.

 

10:10

"Economist":  Niezależnie od wyników referendum jedno jest pewne, grecki kryzys na zawsze zmieni już Unię Europejską.

 

09:54

"CNBC":W co inwestować w dobie gospodarczego zamieszania? Analitycy prezentują akcje spółek, które powinny być odporne na Grexit.

09:45

- Amerykański Kongres zastanawia się, czy MFW nie jest odpowiedzialny za porażkę programów pomocowych w Grecji - Janis Warufakis, minister finansów Grecji.

 

09:37

"Bloomberg": Jest już zdewaluowana grecka waluta! Tą walutą jest... euro.

 

09:25

Włosi także chcą referendum!

Beppe Grillo, przywódca włoskiej partii Ruch Pięciu Gwiazdek chce, by podobny plebiscyt jak w Grecji został przeprowadzony również we Włoszech. Wzywa Greków do głosowania na "nie".

 

09:17

Grecja, czyli kraj bez pieniędzy...

 

09:04

- Mam okropne wrażenie, że wszystko w Grecji się wali. To depresyjne przyglądać się temu jak dumni ludzie zostali rzuceni na kolana - Ambrose Evans-Prtichard, komentator "Daily Telegraph"  

 

08:49

Rezerwy gotówki w greckich bankach mogły już spaść nawet do 500 mln euro. Wypłaty pieniędzy z bankomatów zostały ograniczone z 60 euro do 50 euro na jedną kartę dziennie. Banknotów o nominale 20 euro już zaczyna brakować w bankomatach.

 

08:35

"CNBC": Głosowanie na "tak" też może oznaczać Grexit, ale nie jest to przesądzone.

 

08:21

Raport MFW o greckim długu to ponura lektura, ale zawarte w nim prognozy wzrostu gospodarczego są zbyt optymistyczne, więc prognozy dotyczące długu publicznego są zbyt niskie - Nick Kounis, ekonomista ABN Amro.

 

08:17

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że Grecja potrzebuje 60 mld euro dodatkowych funduszy przez trzy lata oraz restrukturyzacji długu publicznego, który nie jest możliwy do spłacenia.

 

07:44

Badanie przeprowadziła firma ALCO, a jego wyniki prezentuje w piątkowym wydaniu dziennik "Ethnos". To co rzuca się w oczy, to mocna zmiana w preferencjach. Jeszcze kilka dni temu odpowiedź "nie" zdecydowanie wygrywała nad opcją "tak", ale teraz szala poparcia powoli przesuwa się na stronę zwolenników porozumienia z wierzycielami.

Jak wskazuje grecki dziennik, zgodę na warunki wierzycieli udzieliło 44,8 proc. ankietowanych, kiedy odpowiedź na nie padła z ust 43,4 proc. osób. O końcowym wyniku referendum zdecydują więc niezdecydowani, którzy stanowili aż 11,8 proc. ze wszystkich osób, do jakich dotarli ankieterzy ALCO.

Rząd w Atenach, który nie godził się na warunki dalszej pomocy zaproponowane przez międzynarodowych wierzycieli (KE, MFW i EBC) ogłosił w minioną sobotę, że propozycje porozumienia z kredytodawcami podda pod ogólnokrajowe referendum.

Przygotowywany plebiscyt będzie miał ogromne znaczenie. Wybranie opcji na "nie" może skutkować ostatecznym zerwaniem negocjacji z wierzycielami, bankructwem Grecji oraz, co jednak nie jest przesądzone gdyż nie wiemy co zechcą zrobić sami Grecy, wyjściem kraju ze strefy euro.

Wybranie opcji na "tak" oznacza zakończenie trwających od miesięcy negocjacji i będzie także równoznaczne z przedterminowymi wyborami w Grecji. W czwartek tak premier kraju jak i minister finansów informowali, że jeśli obywatele zgodzą się na warunki to oni podają się do dymisji.

 

07:21

- MFW zgadza się z Atenami, że Grecki dług wymaga restrukturyzacji - Janis Warufakis, minister finansów Grecji.

Euronews: po referendum Grecja zmieni się "dramatycznie"

Die Welt: Największym "komisarzem ds. oszczędności" jest sam Cipras. "Ta gospodarcza mizeria może wkrótce stać się prawdziwą katastrofą"

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej