Grzegorz Psujek

Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Kanadyjczycy wspierają żołnierzy WOT

W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyło się symboliczne pożegnanie delegacji Kanadyjskich Sił Zbrojnych. Kanadyjczycy w ramach Polskiej Grupy Zadaniowej, od kwietnia 2022 r., współdziałali z Terytorialsami służącymi na Mazowszu w 5 i 6 Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Polska i Hiszpania z nowym porozumieniem o współpracy w dziedzinie obronności

Perspektywy dalszego rozwoju współpracy wojskowej oraz partnerstwa w NATO, jak również kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i sytuacji bezpieczeństwa w Europie – to główne tematy rozmów Mariusza Błaszczak, wicepremiera, ministra obrony narodowej i Margarity Robles Fernández, minister obrony Hiszpanii.

Śmigłowce ze Świdnika przed wielkim skokiem

O znaczeniu i awansie świdnickich zakładów przesądza fakt, że w Polsce odbywać się będzie zarówno produkcja, jak i integracja oraz testy śmigłowców w locie, a potem programowanie ich obsługi – mówi Jacek Libucha, prezes PZL.

Pocisk antyhipersoniczny Raytheona

MDA wybrała Raytheon Missiles & Defense do kontynuacji prac nad pierwszym pociskiem do zwalczania broni hipersonicznej.

Pociski balistyczne ATACMS dla Ukrainy?

Administracja Stanów Zjednoczonych Ameryki ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Obejmuje on m.in. dostawę pocisków rakietowych do wyrzutni M142 HIMARS o „większym niż dotąd zasięgu".

NBPWP Borsuk rozpoczął badania kwalifikacyjne

4 lipca b.r. rozpoczęły się jedne z kluczowych testów, które wchodzą w zakres Badań Kwalifikacyjnych Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) Borsuk. Pozytywny wynik otwiera drogę do procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano Strażaka-28

W obecności przedstawicieli stoczni i armatora, w Remontowej Shipbuilding zwodowano statek pożarniczy Strażak-28, budowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Babcock International otwiera biuro zarządzania projektem w Gdyni

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w branży obronnej otworzyła wraz z partnerami Biuro Zarządzania Projektem (Project Management Office – PMO) Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Gdyni. Biuro będzie nadzorować proces realizacji programu budowy fregat Miecznik w Polsce.

Niemcy modernizują flotę śmigłowców

Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec zdecydowało się na wybór oferty koncernu Boeing w programie zakupu nowych ciężkich śmigłowców wielozadaniowych dla Bundeswehry.

Uczymy się strzelać

Agresja Rosji na Ukrainę oraz wydarzenia na granicy z Białorusią spowodowały ogromny wzrost zainteresowania strzelectwem. Polacy ruszyli na strzelnicę, a dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z bronią palną w życiu.