27 grudnia jest dniem zwykłego handlu na GPW, ale tradycyjnie w okresie świąteczno-noworocznym obroty na rynku kapitałowym nie są imponujące. Za nami już trzy godziny handlu, a na warszawskiej giełdzie właściciela zmieniły akcje o wartości niewiele ponad 100 mln zł. Największy obrót widać na CD Projekcie, którego notowania podczas ostatnich sesji biją rekordy w reakcji na zawarte porozumienie z Andrzejem Sapkowskim i dużą popularność netflixowego serialu „Wiedźmin”. Dziś akcje CD Projektu drożeją o 2 proc., a kapitalizacja całej spółki przekracza 27 mld zł. W grupie blue chips pozytywnie wyróżnia się dziś również KGHM, którego akcje drożeją o ponad 3 proc. Cały WIG20 zyskuje teraz 0,8 proc. Nieco słabsze są wzrosty indeksów średnich i małych spółek.

Natomiast w grupie wskaźników branżowych pozytywnie wyróżnia się WIG-informatyka. Idzie w górę o ponad 2 proc., a w górę ciągnie go jedna spółka: Asseco Poland. Już wiadomo, że oferta Cyfrowego Polsatu spotkała się z zainteresowaniem akcjonariuszy informatycznej spółki. Telekom poinformował, że ma wstępnie oferty sprzedaży na 18,2 mln akcji Asseco.

Po ostatnich solidnych wzrostach tanieje dziś natomiast mBank. Teraz jego akcje tracą niespełna 1 proc. W poniedziałek zyskiwały ponad 4 proc., co mogło być reakcją na doniesienia o zainteresowaniu bankiem ze strony funduszu PE. W piątek w południe WIG ma wartość nieco ponad 58 tys. pkt. Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 1,6 pkt. proc. do 44,6 proc.

Na innych rynkach europejskich dziś też przeważa popyt, choć skala wzrostów jest umiarkowana. DAX zyskuje niespełna 0,4 proc. Nastoje inwestorów na Starym Kontynencie wspierają systematyczne zwyżki za oceanem. Indeksy w Stanach Zjednoczonych zakończyły ostatnią sesję ustanawiając kolejne historyczne rekordy. Nasdaq Composite pokonał psychologiczną barierę 9000 punktów. Z kolei Dow Jones na zamknięciu wzrósł o niespełna 0,4 proc., a S&P zyskał ponad 0,5 proc.

Ostatnie sesje roku mogą być ciekawe, a potem znów czeka nas przerwa od handlu: w środę 1 stycznia oraz w poniedziałek 6 stycznia.