fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Dymisja prezesa GPW

Paweł Tamborski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski złożył dymisję z końcem roku - dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

Tamborski funkcję szefa giełdy sprawował od lipca 2014 r. To za jego czasów zapadała m.in. decyzja o nieangażowaniu się w mariaż kapitałowy z giełdą austriacką.

Zanim trafił do GPW, Paweł Tamborski był wiceministrem Skarbu Państwa. Jeszcze wcześniej pracował jako bankier inwestycyjny m.in. w Wood & Company czy też UniCredit.

Nowego prezesa giełdy wyznaczy walne zgromadzenie udziałowców, w którym zdecydowaną większość głosów ma Minister Skarbu.

 

Oświadczenie Prezesa Pawła Tamborskiego:

Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Polskie firmy powinny mieć łatwy dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile polskiej gospodarki.

Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, że w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze jest zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert z rynku. Byłem dumny i dalej jestem, że swoje doświadczenia zawodowe mogłem wykorzystać dla Polski. Nie chciałbym dziś, aby giełda była uwikłana w gry polityczne.

Od ponad roku razem z moimi kolegami z Zarządu skutecznie kierujemy Giełdą. Przygotowaliśmy nową strategię spółki i konsekwentnie ją realizujemy. Udało nam się zdobyć zaufanie uczestników rynku i ukierunkować giełdę na klientów. Widoczne są już pierwsze efekty naszych intensywnych działań w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, członków giełdy i animatorów. Wbrew tendencjom na rynku europejskim warszawska giełda utrzymała też dobrą dynamikę pozyskiwania nowych emitentów. GPW pomimo trudnego otoczenia rynkowego z kwartału na kwartał poprawia swoje wyniki finansowe. Widoczne efekty przynosi ścisła dyscyplina kosztowa, która przekłada się na wyższe tempo wzrostu zysku.

Wzrost wartości akcji oraz wypłacona dywidenda w okresie kadencji obecnego zarządu dały akcjonariuszom GPW zwrot na poziomie 22% – co jest najbardziej wymierną oceną skuteczności naszych działań.

Jednym z najważniejszych projektów, który został przez nas przygotowany i czeka na decyzję akcjonariuszy KDPW, jest integracja otoczenia post-transakcyjnego. W interesie polskiego rynku kapitałowego jest stworzenie w Polsce jednego, silnego podmiotu post-transakcyjnego, który będzie w stanie sprostać rosnącej konkurencji europejskiej. Bez zdecydowanych działań w tym zakresie dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego może być utrudniony ze względu na zagraniczną konkurencję.

Życzę Giełdzie dalszego rozwoju i liczę, że polski rynek kapitałowy, wspierany przez polski rząd, będzie jednym z najsilniejszych rynków na mapie Europy. Mamy taką szansę.

Oświadczenie Ministra Skarbu Państwa

Minister Skarbu Państwa przyjął  do wiadomości rezygnację Pana Pawła Tamborskiego z funkcji Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Ministra Skarbu Państwa. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych oraz polskiego rynku kapitałowego, Ministerstwo  Skarbu Państwa - jako akcjonariusz GPW – dołoży wszelkich starań o jak najszybszy wybór nowego Prezesa GPW.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA