fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Frankowicze skarżą rektorów do ministra edukacji

Frank szwajcarski
Fotorzepa, Łukasz Solski
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” skarżą się do ministra edukacji na list, który rektorzy uczelni ekonomicznych napisali w sprawie frankowej.

Arkadiusz Szcześniak, prezes SBB, napisał list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i zwraca się w nim o podjęcie „stosownych kroków” wobec uczelni. Dotyczy to opublikowanego parę dni temu stanowiska rektorów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Zdaniem frankowiczów stanowisko to krytykuje niezawisłe sądy w sprawach frankowych.

Zdaniem SBB rektorzy w swoim stanowisku pominęli dorobek prawny dotyczący praw konsumenta i pominęli stanowiska urzędów państwowych w sprawach frankowych, m.in. Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Najwyższej Izby Kontroli (publikowały wiele korzystnych dla frankowiczów stanowisk i raportów). Według SBB rektorzy pominęli też liczne wyroki Sądu Najwyższego, a przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i treść przepisów dyrektywy 93/13 wprowadzonej do polskiego prawa już w 2000 r. (to właśnie na podstawie głównie unijnych regulacji frankowicze wygrywają ostatnio w sądach zdecydowaną większość spraw).

„Publikowanie niesprawdzonych tez, przez tak szacowne grono, podważa autorytet Uczelni. W naszej ocenie, Rektorzy mogli naruszyć przepisy wynikające ze statutów uczelni, popierając tak jednoznacznie i bez weryfikacji tezy wygłaszane wcześniej przez przedstawicieli sektora bankowego. Prosimy więc Pana Ministra o zdecydowane działania w tej sprawie” – czytamy w liście SBB.

Stowarzyszenie zaznacza, że niezależnie od działań ME podejmie kroki w kierunku informowania Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej o wspomnianym stanowisku rektorów „zachęcającym do łamania prawa unijnego, a tym samym zasad praworządności. Komisja Europejska powinna rozważyć, czy instytucje zachęcające do łamania prawa, powinny być uprawnione do korzystania ze środków unijnych” – napisało Stowarzyszenie SBB.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA