Wszyscy pracownicy będą gromadzić środki w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto. W przypadku osób, które mają małe dochody, wpłata podstawowa może być niższa - minimum 0,5 proc. wynagrodzenia brutto (jeżeli pracownik zarabia maksymalnie 120 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Na rachunek pracownika środki będzie wpłacał też pracodawca – 1,5 proc. wynagrodzenia. Pracodawca nie będzie mógł z tego zrezygnować, ponieważ wpłata będzie jego obowiązkiem ustawowym.

Pracownik i pracodawca będą mogli przekazywać do PPK wpłaty dodatkowe, które zasilą konto PPK do maksymalnej wysokości 8 proc. wynagrodzenia brutto. Ponadto oszczędzający otrzymają wpłatę powitalną w wysokości 250 zł i w każdym roku dopłatę w wysokości 240 zł.

Co ważne, wpłaty finansowane przez pracodawcę nie będą wliczane do wynagrodzenia. Tej wpłaty pracodawca nie będzie mógł więc potrącać z wynagrodzenia pracownika.

W związku z tym, że Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrowolnym, to w każdym momencie można będzie zrezygnować z dokonywania wpłat. W tym celu trzeba będzie złożyć specjalne oświadczenie.