Co Polacy oglądali w roku 2020 w Netfliksie

Szukaliśmy przede wszystkim dramatów, komedii (m.in. romantycznych) i filmów dla najmłodszych. Ale również nowości. Odkryliśmy kino fantasy, musicale.

Publikacja: 10.12.2020 14:21

Co Polacy oglądali w roku 2020 w Netfliksie

Foto: Bloomberg

Pandemia i lockdowny pozamykały nas w tym roku w domach. Nic dziwnego, że wzrosło zainteresowanie portalami streamingowymi. Kina były przez znaczną część roku nieczynne albo działały w warunkach reżimu sanitarnego, a ich sale mogły być wypełnione tylko w 50 lub 25 procentach. Strach przed zarażeniem też robił swoje.

Co w tym trudnym roku oglądaliśmy?

Wciąż najczęściej wybieranym w Polsce gatunkiem, zarówno wśród filmów jak i seriali, jest szeroko rozumiany dramat. Wśród najpopularniejszych w tym roku produkcji znalazło się wiele tytułów polskich. Powodzeniem cieszył się oryginalny Netfliksowski serial „W głębi lasu” zrealizowany przez ATM na podstawie powieści Harlana Cobena czy filmy „Boże Ciało” Jana Komasy, „Proceder” Michała Węgrzyna czy „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej. Globalnym hitem - także niezwykle popularnym w Polsce - okazał się miniserial „Gambit Królowej”, w którym w roli szachowego mistrza wystąpił Marcin Dorociński.

Jak zwykle Polacy szukali komedii i kina familijnego. Tytułami, po które użytkownicy Netfiksa sięgali najczęściej usadzając przed ekranem dzieci, zwłaszcza w lecie, były: „Wyprawa na Księżyc”, „Park Jurajski: Obóz Kredowy” czy „SpongeBob Film: Na ratunek”. Z kolei zimą częściej chcieliśmy się śmiać. Wśród ulubionych komedii pojawiły się oryginalne produkcje Netfliksa - perypetie specjalistki od marketingu „Emily w Paryżu”, serial o dojrzewaniu „Sex Education” czy opowieść o niefortunnej pomyłce „Niewłaściwa Missy”. Zima to także czas horrorów. I tutaj znowu hitem okazał się polski tytułW lesie dziś nie zaśnie nikt” Bartosza Kowalskiego, który nie zdążył wejść w marcu do kin i Netflix udostępnił go premierowo. Adrenalinę podnosiły też Polakom takie tytuły jak „Tyler Rake Ocalenie” z Chrisem Hemsworthem czy „The Old Guard” z Charlize Theron.

Chętniej niż zazwyczaj uciekaliśmy od rzeczywistości. Największym zaskoczeniem jest blisko 500-procentowy wzrost zainteresowania fantasy. Dużą popularnością cieszyły się oryginalne produkcje Netfliksu -. seriale „Przeklęta” czy „Locke & Key”. A w 2021 roku amatorów fantasy czeka kolejne spotkanie z „Wiedźminem”. Trwają już prace nad drugim sezonem tego cyklu.

Innym gatunkiem, który zyskał w czasie pandemii jest romans. Oglądalność komedii romantycznych wzrosła na Netfliksie ponad trzykrotnie. Hitami stały się filmy takie jak: „The Kissing Booth 2”, „Zakochany bogacz” czy „Miłość gwarantowana”.

Polacy sięgali też po musicale. Tu również oglądalność wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, a na ekranach subskrybentów pojawiały się. „Grease”, „Sweeney Todd” czy serial „The Eddy” z Joanną Kulig w jednej z głównych ról.

I wreszcie podróże. W ostatnim roku zostaliśmy od nich niemal odcięci, więc Polacy chętnie poznawali świat przed ekranami komputerów. Chętnie oglądali lokalne produkcje z różnych zakątków świata. Historia spektakularnych rabunków w Madrycie „Dom z Papieru” utrzymywał się na Netfliksowej top liście przez 122 dni! Hiszpanię również chętnie “odwiedzali” mieszkańcy 91 innych krajów. Wśród popularnych kierunków ekranowych podróży znalazły się także Stany Zjednoczone („Ostatni taniec” - 50 dni w TOP 10), Meksyk („Mroczne pożądanie”- 42 dni) czy Rosja („Ku Jezioru”- 37 dni). Odkrywaliśmy też kulturę Dalekiego Wschodu - ponad trzykrotnie wzrosło zainteresowanie koreańskimi produkcjami, a anime oglądało ponad 150% więcej Polaków niż w 2019 roku. Poznawaliśmy świat także dzięki szerokiej bibliotece filmów dokumentalnych na Netfliksie. W tym roku oglądaliśmy ich ponad dwa razy więcej! Wśród tematów, które najbardziej interesowały Polaków, poza dokumentem na temat „Domu z Papieru” znalazły się także „Dylemat Społeczny” czy „Tajemnice grobowca w Sakkarze”.

Co przyniesie rok 2021? Wydaje się, że wielu widzów pozostanie przy portalach streamingowych, do których się w tym roku przyzwyczailiśmy. Zresztą nie tylko my. Dzisiaj Netfix ma 195 mln subskrybentów w 195 krajach. Pandemia wiele zmieniła w naszych przyzwyczajeniach, ale też trzeba mieć nadzieję, że po szczepieniach i spadku zagrożenia pandemicznego wrócimy do kin. Bo nic nie jest w stanie zastąpić efektu wielkiego ekranu i emocji wspólnie przeżywanych w ciemnej sali.

Pandemia i lockdowny pozamykały nas w tym roku w domach. Nic dziwnego, że wzrosło zainteresowanie portalami streamingowymi. Kina były przez znaczną część roku nieczynne albo działały w warunkach reżimu sanitarnego, a ich sale mogły być wypełnione tylko w 50 lub 25 procentach. Strach przed zarażeniem też robił swoje.

Co w tym trudnym roku oglądaliśmy?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Rekomendacje filmowe na weekend: Kino oparte na faktach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
„Back To Black” wybiela mrok życia Amy Winehouse
Film
Rosja prześladuje jak za Stalina, a Moskwa płonie w „Mistrzu i Małgorzacie”
Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia