fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nowy film Polańskiego od grudnia w kinach

Fotorzepa/ Piotr Nowak
"Oficer i szpieg" ("J'accuse") opowie opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera niesłusznie skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny. Najnowszy film Romana Polańskiego w kinach od 27 grudnia - podaje Onet.

"Oficer i szpieg" ("J'accuse") to thriller szpiegowski będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa. Najnowszy film Romana Polańskiego, reżysera "Chinatown", "Pianisty", "Dziecka Rosemary" i "Noża w wodzie", to najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 mln euro. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin ("Artysta", "Wilk z Wall Street") oraz Louis Garrel ("Marzyciele"). W obsadzie zobaczymy także: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalrica i Melvila Poupauda. 

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. 

Za kamerą stanął polski operator Paweł Edelman ("Pianista", "Katyń"). Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse, a autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do "Grand Budapest Hotel" i "Kształtu wody" - podaje Onet.

"Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę" - powiedział Polański.

Premierę filmu we Francji zaplanowano na 13 listopada. W polskich kinach "Oficer i szpieg" od 27 grudnia.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA