fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Australia: Sąd nie zgadza się na kopalnię, bo węgiel szkodzi klimatowi

Fotorzepa, Piotr Guzik
Sąd w australijskiej Nowej Południowej Walii zajmujący się m.in. kwestiami związanymi ze środowiskiem naturalnym zablokował plany budowy kopalni węgla stwierdzając m.in. że korzystanie z węgla ma negatywny wpływ na klimat. Jak podkreśla AFP wyrok ma charakter precedensowy.

Sędzia Brian Preston orzekł, że otwarcie kopalni węgla w malowniczej części Nowej Południowej Walii miałoby miejsce "w złym miejscu i w złym czasie".

W orzeczeniu sąd powołuje się nie tylko na skutki otwarcia kopalni dla lokalnej społeczności, ale również na "wpływ na zmiany klimatyczne" na Ziemi dalszego używania węgla.

- Nie każdy zasób naturalny musi być eksploatowany. Nie ma znaczenia, że emisja gazów cieplarnianych w wyniku wydobycia węgla (w planowanej kopalni) byłaby tylko małym ułamkiem całkowitej emisji tych gazów - uzasadniał wyrok sędzia.

Sprawa była wyjątkowa, ponieważ przeciwnicy otwarcia kopalni powoływali się w niej na porozumienie klimatyczne ONZ z 2015 roku (tzw. porozumienie paryskie). Zeznania przed sądem składali m.in. naukowcy zajmujący się zmianami klimatu.

Will Steffen, uznany klimatolog, podkreślał przed sądem, że średnia temperatura w Australii zwiększyła się o jeden stopień Celsjusza w ciągu minionego stulecia.

Ekolodzy mają nadzieję, że sprawa będzie traktowana przez sądy jako precedensowa i w kolejnych tego typu sprawach sędziowie będą orzekać podobnie.

Australia - jak przypomina AFP - jest jednym z największych producentów węgla na świecie.

Firma Gloucester Resources, która chciała utworzyć kopalnię, obiecywała, że w związku z jej powstaniem stworzy 170 miejsc pracy.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA