fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Indie: 1,24 mln ofiar zanieczyszczonego powietrza w 2017 r.

AFP
12,5 proc. wszystkich zgonów w Indiach w 2017 roku było spowodowanych zanieczyszczeniem tamtejszego powietrza. Oznacza to, że w ciągu roku zanieczyszczone powietrze zabiło w Indiach 1,24 mln osób - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w magazynie "Lancet Planetary Health".

Ponad 51 proc. ofiar zanieczyszczonego powietrza to osoby mające mniej niż 70 lat - wynika z analizy przygotowanej przez akademików i naukowców z różnych instytucji w Indiach. Badanie sfinansowała Fundacja Billa i Melindy Gatesów, indyjski rząd i Indyjska Rada Badań Medycznych.

New Delhi, stolica Indii, była najbardziej zanieczyszczona PM 2,5 (pyłem zawieszonym o niewielkie średnicy), który wnika głęboko do płuc i wywołuje poważne problemy zdrowotne - wynika z badania.

Gdyby jakość powietrza w Indiach była lepsza, średnia życia byłaby dłuższa o 1,7 roku - czytamy w "Lancet Planetary Health".

Z badania wynika też, że 26,2 proc. ze zgonów i poważnych chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza na całym świecie notuje się w Indiach, podczas gdy Hindusi stanowią jedynie 18,1 proc. wszystkich mieszkańców świata.

WHO w 2018 roku poinformowało, że w Indiach znajduje się 14 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA