fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Owady uzależnione od pestycydów jak ludzie od nikotyny

stock.adobe.com
Pestycydy działają na trzmiele podobnie jak nikotyna, występująca w papierosach na ludzi i wywołuje podobny "głód" jak nikotyna - wynika z badań naukowców z Imperial College w Londynie.

Badanie naukowców z londyńskiej uczelni wykazało, że trzmiele uzależniają się od pestycydów podobnie jak ludzie od nikotyny - informuje Sky News.

Neonikotynoidowe pestycydy są - pod względem chemicznym - podobne do nikotyny. W efekcie im więcej trzmiele ich pochłaniają, tym odczuwają większą potrzebę na kolejne porcje chemikaliów.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Imperial College trzmielom zaproponowano dwie porcje cukru, z których jedna była zanieczyszczona pestycydami.

Celem badania było sprawdzenie, czy owady są w stanie wykryć pestycydy w swoim środowisku naturalnym, w którym naukowcy umieścili "karmniki" z cukrem i wybierać cukier nie skażony chemicznie. 

Okazało się, że choć początkowo trzmiele omijały cukier zawierający pestycydy, to po pewnym czasie zaczęły szukać pojemników z cukrem, który był skażony.

- Mając wybór trzmiele najpierw omijały zawierający neonikotynoidy pokarm. Z czasem jednak, gdy pojedyncze osobniki zaczęły próbować cukru skażonego pestycydami, zaczynały preferować właśnie ten pokarm - tłumaczy dr Richard Gill.

- Co ciekawe neonikotynoidy działały na te same receptory u owadów, na które nikotyna działa u ssaków - dodał dr Gill.

Jak mówi dr Gill badanie wykazało, że u trzmieli z czasem wykształciły się zachowania podobne do nałogu nikotynowego u ludzi, ale - jak dodaje - sprawa wymaga jeszcze dalszych badań.

W kwietniu UE zabroniła używania trzech neonikotynoidów przy opryskiwaniu nieszklarniowych roślin, ze względu na ich potencjalnie negatywny wpływ na zapylające rośliny owady.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA