Uczelnie będą też miały więcej swobody w tworzeniu programów studiów. To za sprawą nowelizacji ustawy, ale także rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie warunków prowadzenia studiów, które w piątek powinno się ukazać w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy ograniczają m.in. obowiązek organizowania zajęć z wychowania fizycznego jedynie do studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Nie ma już też obowiązku określania przez uczelnię łącznej liczby punktów ECTS za te zajęcia.

Przybędzie także swobody w kształtowaniu oferty studiów podyplomowych. Dotąd szkoły wyższe mogły prowadzić studia podyplomowe z obszaru kształcenia, z którym związany był co najmniej jeden kierunek studiów prowadzony przez uczelnię. Na prowadzenie studiów spoza tego obszaru potrzebna była zgoda ministra ds. szkolnictwa wyższego wydana po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz uczelnie nie muszą już występować o zgodę.

O tym, czy kierunek ruszy, będzie decydowało jedynie zainteresowanie słuchaczy. A i do tej pory powstawały dość oryginalne kierunki. Pies w społeczeństwie – hodowla i zachowanie, to kierunek studiów podyplomowych proponowany przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kultura kulinarna to z kolei kierunek studiów podyplomowych organizowany na Uniwersytecie Warszawskim. To prepozycja dla wszystkich zainteresowanych społeczno-kulturowymi aspektami żywienia. Podyplomowe studia z morskiej turystyki religijnej organizuje z kolei Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Kierowane są do wszystkich, którzy chcą profesjonalnie pomagać innym spędzić na morzu wakacje z Bogiem.

Teraz takich nietypowych kierunków może przybywać.

podstawa prawna: ustawa z 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym DzU z 2016 r., poz. 1311