Zmiany w ramowych planach nauczania – jest projekt rozporządzenia MEN

MEN chce, by w placówkach dających zawód było mniej zajęć ogólnych, a więcej praktycznej nauki zawodu. Dyrektor szkoły będzie miał do dyspozycji dodatkowe godziny, które można wykorzystać właśnie na naukę dodatkowego przedmiotu na rozszerzonym poziomie.

Publikacja: 08.03.2019 15:57

Zmiany w ramowych planach nauczania – jest projekt rozporządzenia MEN

Foto: Adobe Stock

Koniec podziału na szkoły dla młodzieży i dorosłych, więcej zajęć praktycznych, mniej przedmiotów na poziomie rozszerzonym – MEN przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2019 r.

Od nowego roku szkolnego w szkołach branżowych II stopnia i policealnych nie będzie już funkcjonował podział na placówki dla młodzieży i dorosłych. To umożliwi prowadzenie części zajęć wspólnie, dzięki czemu szkoły będą miały bogatszą ofertę.

Czytaj też:

Pensje nauczycieli po nowemu - rozmowa z minister Zalewską

Los nauczycielskich dodatków jest niepewny

W technikach zaproponowano zwiększenie z 51 do 56 tygodniowo liczby godzin przeznaczonych na kształcenie praktyczne realizowane w porozumieniu z pracodawcami. Dodatkowo zdecydowano o wprowadzeniu w pięcioletnim okresie nauczania obowiązkowych ośmiu tygodni praktyk (tj. 280 godzin).

Zrezygnowano także z obowiązku realizacji przez ucznia technikum dwóch przedmiotów ogólnokształcących na poziomie rozszerzonym. To dlatego, że aż 67 proc. absolwentów techników wybiera na maturze tylko jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ponadto od 2024 r. absolwenci technikum, którzy posiadają dyplom zawodowy na poziomie technika lub wszystkie certyfikaty kwalifikacji zawodowych wyodrębnionych w danym zawodzie na poziomie technika, nie będą musieli przystępować do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Dyrektor szkoły, jeśli będzie dysponował możliwościami kadrowymi, organizacyjnymi i finansowymi, będzie miał do dyspozycji dodatkowe godziny, które można wykorzystać właśnie na naukę dodatkowego przedmiotu na rozszerzonym poziomie. Liczba godzin dodatkowych, co wynika z obietnic złożonych nauczycielom przez minister edukacji Annę Zalewską, zostanie zwiększona na każdym etapie edukacyjnym o godzinę.

Dodatkowo podstawą do przyjęcia na studia absolwentów techników będą nie tylko wyniki matury, ale także egzaminu zawodowego (obowiązkowego, by ukończyć szkołę). Uczelnie będą mogły samodzielnie ustalać jedynie, jakie wyniki stanowią podstawę przyjęcia na studia.

W projektowanym rozporządzeniu rozszerzono również katalog przedmiotów do wyboru (od roku szkolnego 2020/2021) w liceach ogólnokształcących i technikach. Dyrektorzy wybiorą w I klasie jeden spośród czterech przedmiotów. Do obecnej filozofii, plastyki, muzyki dołożono teraz język łaciński i kulturę antyczną.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek