fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Parlament Kanady o prześladowaniach Ujgurów w Chinach: Ludobójstwo

Justin Trudeau
AFP
Izba Gmin kanadyjskiego parlamentu 266 głosami "za" przy braku głosów przeciw określiła prześladowania Ujgurów w chińskim Sinciangu mianem "ludobójstwa".

Wniosek o określenie prześladowań Ujgurów w Chinach mianem ludobójstwa poparła cała kanadyjska opozycja. "Za" było też wielu parlamentarzystów rządzącej krajem Liberalnej Partii Kanady.

Premier Justin Trudeau i większość członków jego rządu powstrzymali się od głosu w tej sprawie.

Kanada stała się tym samym drugim - po USA - krajem, który określił traktowanie Ujgurów w Chinach mianem ludobójstwa.

Parlamentarzyści zagłosowali też za wezwaniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do zmiany gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie (mają odbyć się w 2022 roku), jeśli chiński rząd "będzie kontynuował to ludobójstwo".

Chiny potępiły i odrzuciły uchwałę kanadyjskiego parlamentu - podaje Reuters.

Premier Trudeau unikał dotychczas określania prześladowań muzułmanów w Chinach mianem ludobójstwa stwierdzając, że konieczne jest dalsze zbadanie doniesień o prześladowaniach Ujgurów.

Ambasador Chin w Kanadzie, Cong Peiwu, nazwał uchwałę kanadyjskiego parlamentu "mieszaniem się w sprawy Chin". - Sprzeciwiamy się jej, ponieważ stoi ona w sprzeczności z faktami. W Sinciangu nie dochodzi do ludobójstwa - podkreślił.

W Sinciangu Ujgurowie trafiają od lat do tzw. obozów reedukacyjnych - w rzeczywistości, jak twierdzą obrońcy praw człowieka - obozów koncentracyjnych, w których są poddawani intensywnej sinizacji.

BBC informowało niedawno, że kobiety w tych obozach mają być regularnie gwałcone i napastowane seksualnie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA